Urugvaj poslao Italiju kući; Grčka u 93. minuti izborila prolaz

Rio – U susretu 3. kola D skupine Svjetskog nogometnog prvenstva Urugvaj je u Natalu pobijedio Italiju 1:0 i izborio plasman u osminu finala. Četverostruki svjetski prvaci odlaze kući!

U drugom dvoboju iz ove skupine Kostarika je u Belo Horizonteu odigrala bez golova protiv Engleske osvojivši senzacionalno prvo mjesto u skupini s tri bivša svjetska prvaka.

Iako je Talijanima bio dovoljan remi za plasman u osminu finala SP-a, pokazali su puno više inicijative, posebno u prvom poluvremenu, ali je njihova igra bila većinom jalova. Ključni trenutak dogodio u 59. minuti kada je Italija ostala s igračem manje jer je izravni crveni karton dobio Claudio Marchisio. Urugvaj je brojčanu prednost pretvorio u gol u 81. minuti, a strijelac je bio Diego Godin.

U dvoboju trećeg kola C skupine svjetskog nogometnog prvenstva Grčka je u šokantnoj završnici u Fortalezi pobijedila Obalu Bjelokosti 2-1 i izborila plasman u osminu finala kao drugoplasirana momčad iza Kolumbije. Grčka je do pobjede stigla golom Georgiosa Samarasa iz jedanaesterca u 90. minuti. Prije toga Grci su poveli u 42. minuti golom Andreasa Samarisa, a izjednačio je Wilfried Bony u 74. minuti.

Grčka je posve zasluženo stigla do pobjede protiv neuvjerljive Obale Bjelokosti koji je kalkulirala i sve izgubila. Obali Bjelokosti je trebao bod za prolaz, no Grci su odigrali sjajnu utakmicu i zasluženo su pobijedili. Grci su tijekom susreta zabili dva gola, još tri puta uzdrmali okvir gola i imali još tri sjajne prilike.

Kada se već činilo da će utakmica završiti bez pobjednika, Sio je neopreznim startom u sudačkoj nadoknadi u kaznenom prostoru srušio Samarasa. Napadač Celtica je preuzeo odgovornost i sigurnim udarcem donio Grcima pobjedu vriejdnu drugog kruga.

Grcima se sada otvorio put prema četvrtfinalu, jer ih u osmini finala očekuje Kostarika.

U drugoj utakmici večeri Kolumbija je otpuhala Japan s 4-1. Japanu je trebala pobjeda, te povoljan rezultat iz drugog susreta (remi ili pobjeda Grčke protiv Obale Bjelokosti) za prolaz u drugi krug. Budući da je Kolumbija već ranije osigurala plasman u osminu finala SP-a, izbornik Pekerman “promiješao je momčad”, promijenio je čak osam igrača u odnosu na početnu postavu iz prva dva kola. No, to nije nimalo smanjilo efikasnost kolumbijske reprezentacije.

Treće kolo Mundijala nastavlja se u skupinama E i F gdje se traže još dva putnika u osminu finala. Nigerija se za taj cilj mora izboriti protiv Argentine, dok Švicarska treba svladati Honduras i nadati se kako se Francuzi neće “šetati terenom” protiv Ekvadora.