Urbi et orbi, Gradu i svijetu – Apel za mir i dijalog u svijetu

 

Vatikan – Papa Benedikt XVI. uputio je na svetkovinu Božića, 25. prosinca, sa središnje loze vatikanske bazilike božićnu poruku i podijelio svečani apostolski blagoslov Gradu i svijetu, istaknuvši potrebu prepuštanja Božjem vodstvu i solidarnosti s pučanstvom raznih zemalja diljem svijeta koje trpi zbog prirodnih nepogoda i krvoprolića.

Ljudi osjećaju da ne mogu sami prebroditi teškoće i opasnosti, treba im netko veći i snažniji u čiju će ruku staviti svoju ruku, trebaju ruku koja se s neba pruža prema njima da ih spasi, istaknuo je Papa u svojoj božićnoj poruci, koju je prenosilo oko 150 televizijskih postaja iz cijelog svijeta, i pojasnio kako je ta ruka Isus rođen u Betlehemu, ruka koju je Bog pružio ljudskom rodu da ga izvuče iz živog pijeska grijeha i postavi na stijenu svoje Riječi i Ljubavi i spasi od dubokog zla, ukorijenjenog u čovjeku i u povijesti.

Sveti Otac naveo je neka od tih zala, a to su odijeljenost od Boga čovjekove umišljene oholosti, misleći da je sam sebi dostatan, pokušaj da se takmiči s Bogom i postavi na njegovo mjesto, odlučuje što je dobro a što zlo, da bude gospodar života i smrti. Odgovor koji je Bog dao u Isusu na čovjekov vapaj beskrajno nadilazi naše očekivanje, vinuo se do solidarnosti koja nije samo ljudska, već božanska. Samo Bog koji je ljubav i ljubav koja je Bog mogli su izabrati da nas spase na taj način, koji je zacijelo duži, ali više poštuje njegovu i našu istinu: put pomirenja, dijaloga, suradnje.

Osvrćući se na dramatična stanja diljem svijeta, Papa je istaknuo kako treba neophodno pomoći pučanstva Roga Afrike, koje trpe glad i bijedu, koju dodatno pogoršava stalna nesigurnost. Međunarodna zajednica ne smije uskratiti svoju pomoć ni brojnim izbjeglicama iz tih krajeva, čije je dostojanstvo teško povrijeđeno. Pomoć je potrebna i stanovnicima jugoistoka Azije, osobito Tajlandu i Filipinima, koji još uvijek trpe teške nevolje zbog nedavnih poplava. Božja je pomoć potrebna čovječanstvu ranjenom tolikim sukobima, koji još uvijek izazivaju krvoprolića na našem planetu.

Papa se nada da će Knez mira udijeliti mir i stabilnost zemlji koju je izabrao da dođe u svijet, i potaknuti nastavak dijaloga između Izraelaca i Palestinaca te spriječiti nasilja u Siriji, gdje je već toliko krvi proliveno, i pomoći da dođe do pomirenja i stabilnosti u Iraku i Afganistanu te podati snagu u izgrađivanju općeg dobra svim sastavnicama društva u sjevernoafričkim i bliskoistočnim zemljama. Božja je pomoć potrebna i u uspostavi dijaloga i suradnje u Mianmaru, u traženju zajedničkih rješenja kao i za političku stabilnost u zemljama afričke regije Velikih jezera te stanovnicima Južnog Sudana u njihovu zauzimanju za zaštitu prava svih građana.
Sveti Otac čestitao je Božić na 65 jezika, među njima i na hrvatskom.

Papa osudio atentate na kršćanske crkve u Nigeriji

Ovogodišnje božićno ozračje narušila je vijest o atentatima na kršćanske crkve u Nigeriji, gdje je smrtno stradalo četrdesetak osoba, a stotinjak ih je ranjeno. Papa Benedikt XVI. danas je u nagovoru uz molitvu Anđeoskog pozdravljenja, u kojem se osvrnuo na mučeništvo sv. Stjepana, te čine nazvao apsurdnim.

Nasilje donosi samo bol, razaranja i smrt, rekao je Sveti Otac i istaknuo kako su samo poštovanje, pomirenje i ljubav putovi koji dovode do mira. Božić pobuđuje u nama još jači poticaj na molitvu Bogu kako bi zaustavio ruke nasilnika koji siju smrt i kako bi u svijetu zavladala pravda i mir. Zemlju i dalje natapa krv nevinih, rekao je Papa, istaknuvši kako je s velikom žalošću primio vijest o tim atentatima, koji su i ove godine ožalostili ne samo Crkvu u Nigeriji, već i u cijelom svijetu. Pozvao je vjernike okupljene na Trgu Sv. Petra u Vatikanu da se mole za žrtve te izrazio nadu da ce zajedničkim nastojanjem društvenih čimbenika uspjeti postići sigurnost i smirenost u Nigeriji.

Prije molitve Angelusa, Papa se osvrnuo na lik sv. Stjepana prvomučenika, koji je, dok su ga kamenovali izvan jeruzalemskih zidina, molio Boga da oprosti onima koji su ga optužili. I danas kao i u prvokršćansko doba iskreno prianjanje uz Evanđelje izloženo je opasnostima žrtvovanja života. U raznim krajevima svijeta kršćani su izloženi progonstvima, a neki i mučeništvu, primijetio je Papa i dodao kako nas Gospodin podsjeća da će oni koji ustraju do kraja biti spašeni. Na kraju se obratio Mariji, Kraljici mučenika, da pomogne kršćanima kako bi očuvali potpunu volju za dobro, nadasve prema onima, koji im se suprotstavljaju.

RPŽ/RV