Beograd – U Srbiji je u četverodnevnim poplavama dosad službeno potvrđeno 20 žrtava od kojih je najviše stradalo u Obrenovcu, njih 13, dvije u Šapcu i pet u drugim dijelovima središnje i zapadne Srbije, a u ponedjeljak nešto prije 17 sati naređena je nova, potpuna evakuacija Obrenovca jer se očekuje još jedan poplavni val.
Strahuje se da broj žrtava nije konačan jer se voda iz mnogih poplavljenih dijelova još nije povukla, a danas popodne stožer za izvanredne situacije naredio je da se organizira i ubrza potpuna evakuacija Obrenovca, iz kojeg su spasioci već evakuirali više od 7.800 stanovnika koje je voda od petka ujutro držala zarobljenima u kućama i stanovima višekatnica. U pojedinim dijelovima grada ostalo je još ljudi.
Situacija je i dalje kritična u Šapcu, Malom Zvorniku i Šidu. U tijeku je i evakuacija 8.500 ljudi iz sela duž Save oko Šapca te u Šidu i okolici. Sava kod Šapca opada, ali su nasipi popustili pa je upućen poziv dragovoljcima da se priključe obrani. I dalje je ugrožena termolektrana Nikola Tesla koja je s tri strane opkoljena vodom, ali je proizvodnja struje nastavljena.
Od petka ujutro poplavama je ugroženo nekoliko desetaka gradova i sela u središnjoj i zapadnoj Srbiji, a ovakve poplave ne pamte se u posljednjih 120 godina otkad se vrše mjerenja. U ovom trenutku još nema ni približnih procjena o razmjerama štete u poljoprivredi, industriji, uništenoj ili oštećenoj infrastrukturi, stanovima i kućama na poplavljenim područjima.
Na teritoriju Srbije bez struje je i dalje više od 26.000 obitelji, poplavljeno je 2.260 objekata, ugroženo ih je više od 1.760, pokazuje dosadašnja evidencija stožera za izvanredne situacije MUP-a Srbije.
Angažirani su domaći i međunarodni spasilački timovi iz Rusije, Slovenije, Hrvatske, Mađarske i Crne Gore. Pomoć Srbiji htjela je poslati i Republika Srpska, ali je vlasti u Beogradu nisu htjele prihvatiti ocijenivši da je neophodnija u tom entitetu BiH, također pogođenom katastrofalnim poplavama.
U Srbiji je osim Obrenovca uništen i veliki dio kuća u Krupnju, do čijih se mještana, zbog uništenih cesta i klizišta, moglo doći samo iz zraka pa im je prva humanitarna pomoć stigla tek nakon dva dana.
Tisuće volontera i dragovoljaca posljednja tri dana neprekidno podižu bedeme od vreća s pijeskom i dežuraju duž obala Sava u Šapcu i Sremskoj Mitrovici, strahujući od poplavnih valova koji Savom dolaze nakon obilnih kiša i povećanog vodostaja njezinih pritoka u Bosni i Hrvatskoj. Obrambeni nasipi su zasad stabilni, ali je posebno teška situacija u selima Sremskoj Rači i Jameni, priopćio je MUP.
Spasilački timovi, građevinska i vojna mehanizacija i specijalizirane ekipe za ispumpavanje vode angažirane su na zaštiti dvaju elektroenergetskih postrojenja važnih za održanje elektroenergetskog sustava – termoelektranama Nikola Tesla kod Obrenovca i Drmno kod Kostolca, u istočnoj Srbiji. U Beograd je u nedjelju navečer stigla i prva pošiljka pomoći u sklopu koordinacije za krizne situacije Ujedinjenih naroda – agregati za struju s pratećom opremom i tim stručnjaka za procjenu štete, a danas se očekuje još 17 tona hrane i vode.
U Srbiji se posebna zahvalnost izražava na međunarodnoj pomoći, poglavito državama iz regije, naglašavajući da su na poplavljenim područjima angažirani i spasilački i stručni timovi Bugarske, Slovenije, Crne Gore, Makedonije te Hrvatske, unatoč tome što su i dijelovi Hrvatske pogođeni poplavama.
Gradonačelnik Beograda Siniša Mali izjavio je da glavni grad Srbije potpuno spreman dočekuje plimni val na Savi. Svi bedemi u Beogradu su završeni, sada čekamo da li će vodostaj Save rasti ili padati, izjavio je Mali za nacionalnu TV kuću RTS a prenosi agencija Tanjug. Kazao je i da je opskrba električnom energijom redovita, ali otežana kao i da neće biti restrikcija. Pritom je pozvao i građane da štede struju. Uz ostalo Mali je rekao i da se Termoelektrana Nikola Tesla (TENT) brani svim sredstvima, da je tijekom vikenda u Obrenovcu i Lazarevcu uklonjeno sto tona uginulih životinja, što će biti ključna aktivnost i tijekom današnjeg dana.
RPŽ/H