U ISIL-u je više od 140 državljana BiH

Sarajevo – Vijest da je Emrah Fojnica (23), državljanin BiH, počinio samoubilački napad u Iraku i da je svoju smrt kao žrtvu Alahu najavio nekoliko dana prije preko društvenih mreža, zabrinula je sigurnosne službe u BiH, ali i u cijeloj regiji.

Fojnica je otišao u Irak kako bi izveo šehidsku operaciju s prslukom punim eksploziva na sebi, ali se ne navodi mjesto gdje je samoubilački napad obavio, piše Večernji list.

Radikalni islamistički portali koji glorificiraju njegovu smrt navode da je njegov otac, koji kao pripadnik vehabijskog pokreta živi u selu Gornja Maoča kod Tuzle, pozdravio mučeničku smrt sina u Iraku. Emrah Fojnica bh. javnosti postao je poznat po tome što je bio optužen zajedno s Mevlidom Jašarevićem za napad na američko Veleposlanstvo u Sarajevu 2011. On je u sudskom postupku oslobođen optužbi, da bi nakon toga otišao ratovati u Siriju gdje se priključio islamističkim postrojbama Islamske Države Iraka i Levanta (ISIL).

Sigurnosne službe u BiH procjenjuju da je od izbijanja rata na sirijskom frontu otišlo više od 140 bh. državljana od kojih se većina danas bori na strani ISIL-a, piše Vecernji.ba. U izvješću se tvrdi kako se posljednje dvije godine pojedini “dušebrižnici” iz arapskog svijeta pokušavaju infiltrirati na bh. prostore, nakon što je njihova aktivnost zamrla krajem devedesetih godina prošlog stoljeća. Pojedine osobe s Bliskog i Dalekog istoka u BiH već dvije godine registriraju tvrtke i agencije koje se bave turističkom djelatnošću. Na direktorske pozicije tih tvrtki postavljaju osobe koje se već duže vrijeme nalaze u BiH, čak i one koji su stigle u vrijeme rata i kojima je regulirano bh. državljanstvo. Takve tvrtke služe za kupovinu zemljišta, a dio tih lokacija mogao bi po njihovim saznanjima služiti za izgradnju naselja zatvorenog tipa, kao što je slučaj vehabijskog naselja u Gornjoj Maoči kod Tuzle. Upravo takav zatvoreni tip naselja u BiH služi kao utočište stranim državljanima iz arapskih država.

Domaći vehabisti su njihovi vodiči za vrijeme boravka u BiH, a ima slučajeva da svojim istomišljenicima s Bliskog istoka pronalaze žene za udaju.

Plaćanje takvog boravišta u BiH potpuno je netransparentno jer se ne prijavljuje njihov boravak. Obavještajne službe se boje da bi ovakva izolirana mjesta mogla služiti za ilegalno prebacivanje osoba koje se dovode u vezu s međunarodnim terorizmom prema zapadnoeuropskim državama i za jačanje vehabističkog pokreta u BiH.

Spominju se i konkretna imena u tom kontekstu. Tako su obavještajne službe registrirale ulazak Habeeb Abdulaha i Anwara Thams Aldena koji su, između ostalog, posjetili Gornju Maoču gdje su se duže zadržali s Nusretom Imamovićem, neslužbenim vođom vehabijskog pokreta u BiH. Između ostalog su izrazili želju da financiraju asfaltiranje puta prema ovom naselju, te izgradnju kanalizacijske i vodoopskrbne mreže.

Evidentiran je posjet BiH nekoliko sigurnosnim službama zanimljivih osoba s Bliskog istoka. Između ostalih spominje se ime izvjesnog Ali Ahmeda Abdurshida, zvanog Abu Talha, naturaliziranog bh. državljanina podrijetlom iz Somalije, koji je za vrijeme i nakon rata u BiH radio za neke arapske humanitarne organizacije, čiji je rad nakon terorističkog napada na New York i Washington 11. rujna 2011. zabranjen. Zbog sumnji da je povezan s terorizmom, Abu Talha je boravio nekoliko godina u zatvoru nakon čega mu je izrečene mjera zabrane ulaska u Saudijsku Arabiju odakle je deportiran u Somaliju. Njegov ulazak u BiH registriran je 17. siječnja 2012. Iako službeno nigdje nije zaposlen, sigurnosne službe zabilježile su da je kupio više nekretnina u BiH.

RPŽ/VL