U ime obitelji: Sužavanje prostora demokracije i podsjećanje na totalitarni sustav

Zagreb – Građanska inicijativa “U ime obitelji” održala je konferenciju za novinare u ponedjeljak 14. listopada u Zagrebu, na kojoj su sudjelovali predstavnici Organizacijskoga odbora Željka Markić, dr. med. i Ivan Munjin te odvjetnik Građanske inicijative Krešimir Planinić.

Danas je navršeno četiri mjeseca od kada je Građanska inicijativa “U ime obitelji” predala Zahtjev za raspisivanje referenduma sa 749.316 potpisa građana RH Hrvatskom saboru, čime su ispunjeni svi formalno-pravni uvjeti za raspisivanje prvoga narodnog referenduma, ističe se u priopćenju s tiskovne konferencije. U međuvremenu je Vlada Saboru potvrdila da se izjasnio dovoljan broj građana za raspisivanje referenduma te je time zadovoljen i posljednji formalno-pravni uvjet za raspisivanje referenduma. Kako datum referenduma Sabor nije odredio niti četiri mjeseca nakon što je predan Zahtjev za raspisivanje referenduma, Građanska inicijativa “U ime obitelji” uputila je pismo predsjedniku Hrvatskoga sabora Josipu Leki te svim saborskim zastupnicima i njihovim klubovima s molbom da, zastupajući prava i interese hrvatskih birača, zatraže da se u dnevni red Sabora uvrsti Zahtjev za raspisivanje referenduma te da se odredi datum raspisivanja referenduma, najkasnije 14. prosinca 2013. (najviše šest mjeseci od dana predaje zahtjeva).

Od sjednice Vlade 12. rujna na kojoj je nakon tri mjeseca potvrđeno kako je inicijativa “U ime obitelji” predala dovoljan broj valjanih potpisa te da je zadovoljen kriterij za raspisivanje referenduma prošlo je mjesec dana. Otad nema nikakvog očitovanja niti saborskog odbora za Ustav, poslovnik i politička pitanja, niti bilo kojeg drugog tijela Hrvatskoga sabora, niti je poslan upit Ustavnom sudu za ocjenu ustavnosti pitanja.

Legitimna su očekivanja birača da Hrvatski sabor, kao predstavničko tijelo građana, u razumnom roku raspiše referendum, kad taj rok već nije određen u Ustavu RH niti u Zakonu o referendumu. U zemljama Europske unije, tamo gdje je određen rok, referendum se raspisuje u rasponu od nekoliko tjedana do par mjeseci od predaje zahtjeva. Dodatno, preporuke Europske komisije, prepoznavši važnost određivanja razumnog roka kod raspisivanja referendum, određuju da referendum na europskoj razini mora biti održan u roku od najviše šest mjeseci od dana predaje zahtjeva, rekao je odvjetnik Krešimir Planinić.

Ivan Munjin predstavio je Kodeks dobre prakse za referendum koji je preporučila Venecijanska komisija Vijeća Europe (2007.). Venecijanska komisija ističe da je važno referendum organizirati u razumnom roku, jer ga građani obično traže vezano za neko aktualno pitanje te naglašava kako Vlada ne smije zloupotrebljavati svoju poziciju za odugovlačenje referendumskog izjašnjavanja, naglasio je Munjin.

Kako hrvatska Vlada ubrzanim donošenjem prijedloga novog Obiteljskog zakona i novog Zakona o životnom partnerstvu homoseksualnih osoba postupa upravo suprotno sadržajnoj referendumskoj poruci koju su birači ove zemlje iskazali kroz predmetni referendumski postupak – de facto izjednačavajući prava koja proizlaze iz braka s pravima homoseksualnog para, uključujući posvajanje djece, pravo na umjetnu oplodnju i registraciju uz prisustvo matičara, smatramo neprimjerenim takvo izigravanje volje i pokazanih vrijednosti koje hrvatski birači i hrvatsko društvo smatraju važnima i duboko ukorijenjenima.

Hrvatski birači imaju pravo, poštujući ljudska i građanska prava svih građana Hrvatske, reći kako žele urediti hrvatsko društvo. Baš kao što je Mađarska, članica EU, Ustavom zaštitila brak kao zajednicu žene i muškarca i temelj obitelji, to imaju pravo, ako se tako izjasni većina birača, učiniti i Hrvati. Hrvatska je Vlada prvo povećala broj birača koji se trebaju izjasniti na referendumu o braku, nakon toga je 3 mjeseca otezala pregled potpisa za koji je trebalo 3 dana, zatim brzinski donosi prijedloge zakona koji su suprotni sadržaju referendumske inicijative te istovremeno sprečava izjašnjavanje birača na referendumu. Ovakvi postupci predstavljaju sužavanje prostora demokracije i podsjećaju na totalitarni sustav iz kojeg je Hrvatska izišla prije 20 godina, izjavila je članica Organizacijskog odbora Građanske inicijative “U ime obitelji” dr. Željka Markić.

RPŽ/IKA