U BiH zabranjen uvoz više od sto tona mesa


Granični veterinarski inspektori su, za svega šest mjeseci ove godine, zbog raznih neregularnosti zabranili uvoz više od 100 tona mesa, od čega najviše piletine, koju i trošimo u najvećim količinama.

– Porijeklo vraćenog mesa je iz Turske, Mađarske, Italije, Hrvatske i Srbije. Razlozi vraćanja su postojanje zabrana uvoza iz zemlje ili regije, to što nije upisan proizvođač ili nepostojanje odgovarajuće dokumentacije – potvrđeno je iz Ureda za veterinarstvo BiH. U toj instituciji kažu da je u prvih šest mjeseci ukupno vraćeno devet pošiljki mesa, od čega je bilo 107.661 kilogram mesa piletine i 1.884 kilograma govedine. – U istom periodu je nakon laboratorijskih analiza uništeno 33.220 kilograma mesa porijeklom iz uvoza – naglasili su iz Ureda za veterinarstvo BiH. Osim što je, dakle, spuštena rampa za ogromne količine mesa čija su krajnja adresa trebale biti kuhinje u BiH, inspektori su i u trgovinama pronašli i povukli značajne količine hrane životinjskog porijekla.

– Za devet mjeseci ove godine Republička veterinarska inspekcija je u oblasti nadzora proizvodnje i prometa sirovina i hrane životinjskog porijekla izvršila 308 kontrola, kojima su obuhvaćene mesnice, veleprodajni objekti, maloprodajni objekti, klaonice, farme, skladišta, proizvodni pogoni i ostalo. U 82 slučaja utvrđene su nepravilnosti – navela je Dušanka Makivić, glasnogovornik Republičke uprave za inspekcijske poslove. Kako je dodala, nepravilnosti su se najčešće odnosile na ispunjavanje higijenskih uvjeta objekta, označavanje i deklariranje sirovina i proizvoda, veterinarsko-sanitarnu dokumentaciju životinja prije klanja, sanitarne preglede zaposlenih i slično.

– U tom periodu, po nalogu Republičke veterinarske inspekcije naloženo je uništavanje oko 1.500 kilograma mesa i namirnica životinjskog porijekla jer nisu bile prikladne za ljudsku upotrebu – kazala je Makivićeva, dodajući da i lokalne veterinarske inspekcije svakodnevno vrše kontrole u prodajnim i proizvodnim objektima, te je broj izvršenih kontrola i poduzetih mjera u praksi značajno veći.

Najkvalitetnije je, podvlače, svježe meso, ono koje se proizvodi na našim farmama.

– Pilećem smrznutom mesu je rok godinu dana i zato mu je i niska cijena. To meso je uglavnom nešto što se tamo ne upotrebljava ili se upotrebljava za preradu. Sa druge strane, naša proizvodnja je u potpunosti kontrolirana. Dakle, svako pile koje uđe u klaonicu je s farme koja je kontrolirana – naglasio je Nebojša Rakić, direktor Zajednice živinara RS.

Izvor: BHIndex