Tko je kriv za rušenje malezijskog zrakoplova i smrt 300 putnika?

Kijev – Moskva – Međunarodna bi istraga trebala pokazati tko je na rusko-ukrajinskoj granici srušio malezijski zrakoplov s tristotinjak putnika i članova posade. Agencije javljaju da je srušen raketom zemlja-zrak.

Pao je četrdesetak kilometara prije ulaska u ruski zračni prostor – iznad teritorija koji nadziru proruski separatisti. Nakon vijesti o tragediji, pokrenut je pravi medijski rat. Ukrajinske vlasti zatvorile su pak sve zračne koridore na istoku zemlje, a avioprijevoznici europskih zemalja i SAD-a objavili: nema letova iznad Ukrajine.

Američki predsjednik Barack Obama zatražio je međunarodnu istragu kako bi se utvrdile sve okolnosti pada zrakoplova, uz inzistiranje da svi dokazi ostanu na mjestu nesreće dok istražitelji ne završe istragu, priopćila je Bijela kuća. U telefonskim razgovorima s ukrajinskim predsjednikom Petrom Porošenkom i malezijskim premijerom Najibom Razakom Obama je rekao da će američki stručnjaci odmah pružiti svu moguću pomoć kako bi što prije počela međunarodna istraga.

I njemačka kancelarka Angela Merkel zatražila je hitnu i neovisnu međunarodnu istragu na mjestu nesreće malezijskog zrakoplova na istoku Ukrajine. Glasnogovornik njemačke Vlade rekao je kako su Merkel šokirale sumnje da je zrakoplov pogođen i srušen s tako velike visine, no ako se sumnje potvrde, njemačka kancelarka ocjenjuje da će to dovesti do daljnje eskalacije sukoba u istočnoj Ukrajini.

Proruski separatisti u Ukrajini pristali su pomoći u istrazi o uzrocima pada zrakoplova i zajamčit će siguran pristup međunarodnim stručnjacima, izvijestio je OESS. Organizacija za europsku sigurnost i suradnju (OESS) u priopćenju objavljenom na internetskim stranicama piše da su članovi kontaktne skupine koju čine visoki predstavnici Ukrajine, Rusije i OESS-a održali videokonferenciju sa separatistima koji su obećali suradnju na istrazi s ukrajinskim vlastima. Kijev se prije žalio kako separatisti sprečavaju ukrajinske dužnosnike da priđu mjestu nesreće. Vođa separatista rekao je kako se očekuje nastavak pregovora s Kijevom o istrazi te da se razmišlja i o trodnevnom ili četverodnevnom prekidu vatre kako bi se ona olakšala.

Među poginulima 154 Nizozemca

Među 298 putnika srušenog malezijskog zrakoplova bila su 154 Nizozemca, 27 Australaca, 23 Malezijca, 11 Indonežana, šest Britanaca, tri Filipinca i jedan Kanađanin, dok je nacionalnost ostalih 47 putnika zasad nepoznata, objavio je voditelj europskih poslova malezijskog avioprijevoznika. Među putnicima bio je i utjecajni nizozemski znanstvenik i stručnjak za AIDS Joep Lange, a zajedno s njim na 20. Međunarodnu konferenciju o AIDS-a putovali su i brojni drugi znanstvenici koji su se nalazili u istom avionu, izvijestio je Langeov australski kolega David Cooper.

Nizozemski premijer Mark Rutte izjavio je kako je jučer bio “crni dan” za Nizozemsku, a pad malezijskog zrakoplova vjerojatno najgora avionska nesreća u nizozemskoj povijesti. Na svih vladinim zgradama u Nizozemskoj zastave će biti spuštene na pola koplja.

Malezijski putnički zrakoplov, koji je letio na liniji Amsterdam-Kuala Lumpur, srušio se jučer u istočnoj Ukrajini, oko 60 kilometara od granice s Rusijom, a nitko od putnika i članova posade nije preživio nesreću.

U hrvatskom Ministarstvu vanjskih poslova zasad ne znaju je li u malezijskome zrakoplovu bilo hrvatskih državljana.

RPŽ/H