Zagreb – Riječki gradonačelnik Vojko Obersnel je naveo da je njegov “twit” bio namijenjen slovenskom ministru vanjskih poslova Karlu Erjavcu i onima koji ga podržavaju, kao reakcija na Erjavčevu izjavu koju smatra ucjenom, te istaknuo kako pritom nije mislio ozbiljno, već je to bila aluzija na jedan stari vic.
“Moj je ‘twit’ namijenjen slovenskom ministru vanjskih poslova Karlu Erjavcu i onima koji ga podržavaju, a nastao je kao reakcija na njegovu izjavu koju sam pročitao sinoć kasno navečer”, naveo je večeras gradonačelnik Rijeke Vojko Obersnel ističući da pritom nije mislio ozbiljno.
“Naravno da ne mislim ozbiljno i moj ´twit` je aluzija na jedan stari vic”, rekao je Obersnel , koji se nalazi na službenom putu u Njemačkoj, u odgovoru na novinarske upite u vezi s reakcijama na njegovu poruku na Twitteru.
Istaknuo je da se on, ako se netko osim ministra Erjavca i njegovih pobornika našao uvrijeđenim, osobno ispričava.
Dodao je da bi volio da je izjava slovenskog ministra Erjavca, koja, smatra, “predstavlja običnu ucjenu”, pobudila barem pola interesa u odnosu na njegov “twit”.
U poruci na Twitteru Obersnel je bio napisao: “Kažu Slovenci da možda nikad nećemo u EU. Došlo je vrijeme da im netko konačno kaže: Možda mi nećemo u EU, ali nećete ni vi na Jadran.”
Obersnel je u nastavku naveo da je svjestan da se dolazak u zemlju ne može zabraniti na takav način niti da bi on to stvarno želio i da zna da većina Slovenaca ne dijeli takvo mišljenje ministra Erjavca, jer da u Sloveniji ima puno prijatelja i rodbine.
“Uostalom i moj otac je bio Slovenac pa si dozvoljavam pravo da budem malo slobodniji”, rekao je.
Veleposlanik Volk razgovarao s riječkim gradonačelnikom Obersnelom
Povodom napisa u medijima i na društvenim mrežama koje je izazvala jučerašnja izjava riječkog gradonačelnika, slovenski veleposlanik u Zagrebu Vojko Volk u subotu je telefonski razgovarao s gradonačelnikom Vojkom Obersnelom, priopćeno je iz veleposlanstva Slovenije u Zagrebu.
Veleposlanik Volk tom je prigodom gradonačelniku Rijeke objasnio što je slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec uistinu rekao prilikom nastupa u emisiji “Pogledi Slovenije”, naročito to kako će učiniti sve da se pronađe rješenje za problem Ljubljanske banke u Hrvatskoj i što prije ratificira pristupni ugovor za ulazak Hrvatske u Europsku uniju. Slovenski veleposlanik je objasnio da nije bilo nikakvi prijetnji, nego obrnuto, navodi se u priopćenju.
Gradonačelnik Obersnel se veleposlaniku Volku zahvalio za poziv i objašnjenje. Rekao je da i sam u svojoj izjavi na Twitteru nije mislio tako kako je bilo napisano i objavljeno, dodaje se iz slovenskog veleposlanstva.
Sugovornici su se složili kako će se u najvećoj mjeri založiti da se projekt hrvatskog ulaska u Europsku uniji sretno privede kraju, zaključuje se u priopćenju.
Veleposlanstvo: Erjavec ne prijeti, zabrinut je za ulazak Hrvatske u EU
Slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec nije prijetio Hrvatskoj da neće ući u Europsku uniju ako se ne riješi problem Ljubljanske banke, nego je zabrinut da Hrvatska zbog političke situacije u Sloveniji možda ne uđe u Uniju 1. srpnja, a moguće i nikada, priopćilo je u subotu slovensko veleposlanstvo u Zagrebu.
Reagirajući na napise u hrvatskim medijima koji su izjave Erjavca opisali kao prijetnje, veleposlanstvo ističe da je ministar nedavno na slovenskoj televiziji potvrdio kako će učiniti sve da se pronađe rješenje za problem Ljubljanske banke u Hrvatskoj i što prije ratificira pristupni ugovor za ulazak Hrvatske u EU, jer bi se u slučaju da se promaši 1. srpanj kao ciljani datum moglo dogoditi da Hrvatska čak nikad ne uđe u Uniju.
“Taj datum bi bio izložen opasnosti u slučaju da se u Sloveniji raspišu prijevremeni izbori, a parlament raspusti, pa u tom slučaju ratifikacija ne bi bila moguća, a bez nje proširenja ne može biti”, navodi se u priopćenju.
“Uz to, postoje dodatne nejasnosti i o tome što bi se u tom slučaju točno dogodilo odnosno kakve bi bile pravne, političke pa i financijske posljedice, kako za EU tako i za Hrvatsku. Nije isključena niti mogućnost da bi bilo potrebno pripremiti sasvim novi pristupni ugovor za Hrvatsku”, kažu iz slovenskog veleposlanstva.
Slovenci ističu da je Erjavec “bez svake sumnje” govorio o svojoj zabrinutosti zbog političke situacije u Sloveniji koja može imati i vanjskopolitičke posljedice te da su “tobožnje prijetnje, interpretacija medija”.
“Ministar je govorio i o svojoj velikoj želji, da se uspješno zatvori pitanje Ljubljanske banke na način da se poštuju međunarodni sporazumi i dogovori, sukladno kojima o pitanju Ljubljanske banke treba pregovarati i postići dogovor, a ne da o tome jednostranu presuđuju hrvatski sudovi”, dodaje se u priopćenju i podsjeća na poznati slovenski stav da ovlasti hrvatske vlade za tužbe moraju biti povučene, jer nije moguće o istoj stvari i pregovarati i tužiti se.
RANIJE
– Kažu Slovenci da možda nikad nećemo u EU. Došlo je vrijeme da im netko konačno kaže: možda mi nećemo u EU, ali nećete ni vi na Jadran, napisao je na Twitter profilu riječki gradonačelnik Vojka Obersnel, kojeg su izjave slovenskog ministra čini se jako naljutile.
Podsjetimo, Erjavec je u jučer na Slovenskoj televiziji izjavio kako obećava da će raditi na ratifikaciji hrvatskog ugovora čak i u ostavci, samo ako Hrvatska povuče ovlasti za tužbe u vezi Ljubljanske banke.
“Članstvo u EU bilo bi upitno”
Slovenski ministar vanjskih poslova Karl Erjavec izjavio je u četvrtak da će se osobno angažirati i učiniti sve da dođe do rješenja spora s Hrvatskom oko Ljubljanske banke koji bi omogućio da Slovenija pravodobno ratificira hrvatski pristupni ugovor s Europskom unijom. “Jedini uvjet za to koji postavlja Slovenija jest povlačenje tužbi protiv Ljubljanske banke pred hrvatskim sudovima”, rekao je Erjavec u emisiji Slovenske televizije.
U slučaju da se rješenje za Ljubljansku banku ne pronađe, ne samo da Hrvatska ne bi ušla u Europsku uniju 1. srpnja, kako je predviđeno, nego bi po Erjavčevim navodima zbog situacije u Europskoj uniji – kojoj proširivanje u sadašnjem trenutku nije prioritet – hrvatsko članstvo u Europskoj uniji općenito moglo postati upitno. “A to ne bi bilo dobro za dugoročne odnose s Hrvatskom, gdje bi nam to jako zamjerili”, rekao je Erjavec.
RPŽ/SD