Talibanima nadohvat nuklearno oružje

Boston – Uvjeren sam da možemo učiniti da pakistansku nuklearni arsenal bude siguran, prije svega zato što je pakistanska vojska svjesna opasnosti ako to oružje padne u krive ruke – rekao je prije nekoliko dana američki predsjednik Obama, ali javnost u to nije baš uvjerena.

The New York Times ponovno je u ponedjeljak izrazio bojazan da bi u toj nesigurnoj zemlji, u kojoj je intenziviran sukob vlasti i talibana, dio nuklearnog oružja mogao pasti u ruke ovih drugih ili čak al–Qa’ide, pa i da bi se oni mogli infiltrirati kao osoblje u laboratorije za proizvodnju nuklearnog materijala.

Procjenjuje se da Pakistan, koji je prvi test nuklearnog oružja izveo 28.svibnja 1998. godine, danas ima oko 100 raketa s nuklearnim bojevim glavama, a vojna obavještajna služba SAD–a vjeruje da ih je i više od stotinu, s najvećim dometom od 4500 kilometara.

Pretpostavlja se da je Pakistan u posljednje vrijeme obogaćeni uran počeo zamjenjivati plutonijem te da je razvio kapacitete za proizvodnju oko 40 do 50 nuklearnih glava godišnje.No, neimenovani visoki američki izvori izjavili su Timesu da SAD ne zna točno ni gdje se nalaze sva pakistanska nuklearna postrojenja – iako se vjeruje da su locirana uglavnom južno od glavnoga grada Islamabada.

Dodatnu zabrinutost budi približavanje talibana na stotinjak kilometara tom području, a baš je jučer vlada naredila iseljavanje jednog od gradova pod udarom talibana.

Ne zna se gdje je novac

Sadašnja američka administracija naslijedila je od Bushove tajni program pomoći od 100 milijuna dolara godišnje za osiguranje pakistanskih nuklearnih postrojenja i sigurnosnu obuku osoblja. Ali, prema tvrdnjama dužnosnika, Pakistanci izbjegavaju davanje preciznijih informacija o tome kako je novac potrošen, pa čak i o tome gdje se čuva nuklearno oružje.

Rolf Mowatt–Larsen s harvardske Kennedy School of Government, koji je donedavno bio šef obavještajne službe američkog ministarstva za energiju, a prije toga je u CIA–i bio zadužen da utvrdi je li nuklearni materijal pao u ruke Osame bin Ladena, priča da je godinama bio zabrinut za stanje u pakistanskim nuklearnim laboratorijama.

Nestati u transportu

Sada me više zabrinjava što bi moglo nestati u transportu – kaže on. Njegov strah dijele i drugi, ističući i da bi talibani namjerno u Pakistanu mogli izazvati incident koji bi rezultirao masovnim preseljenjem nuklearnog oružja.

Želim uvjeriti svijet da je nuklearni potencijal Pakistana u sigurnim rukama – rekao je na prošlotjednoj konferenciji za novinare predsjednik Zardari. On je na čelu nacionalnog stožera za kontrolu nuklearnog oružja i upravljanje njime, sastavljenog od političkih, vojnih i obavještajnih članova.

Nuklearno se oružje sada nalazi svuda po zemlji

Prije dva tjedna američka je državna tajnica Hillary Clinton izjavila, svjedočeći pred jednom od kongresnih komisija, da je “pakistansko oružje razasuto po cijeloj toj zemlji” te da se ne nalazi “na jednoj, središnjoj lokaciji”, što bi olakšalo kontrolu tog izuzetno opasnog arsenala. U intervjuu za televiziju Fox News državna je tajnica izjavila kako, pak, ne smije ni pomisliti na mogućnost da nuklearno oružje padne u ruke talibana.