Svijet oduševljen izborom Bergoglia za papu

Svijet je sinoć upoznao novog papu Franju. Argentinski kardinal Jorge Mario Bergoglio 266. je papa. Prvi je neeuropski papa u 1300 godina i prvi koji je član Družbe Isusove. Ima 76 godina, prvi je koji je uzeo ime Franjo.

Svoju prvu noć kao papa Franjo je proveo u Domu svete Marte, u koji sinoć nije stigao u papinskoj limuzini koja ga je čekala, nego u autobusu s ostalim kardinalima, što pokazuje njegovu skromnu stranu.

Prvih dana pontifikata novi papa ima zgusnut raspored, no već se spominje da bi već danas mogao posjetiti svojega prethodnika Benedikta XVI. u Castel Gandolfu.

Izbor novog pape iznenadio je svijet, ali prepuni Trg svetog Petra nije skrivao oduševljenje.

Diljem svijeta, a posebno u zemljama u razvoju, pozdravljen je izbor argentinskog kardinala Jorgea Marija Bergoglia za novog poglavara Katoličke crkve.

Njegov izbor izazvao je posebno oduševljenje u Argentini. Predsjednica države Cristine Kirchner zaželjela je da Franjin pontifikat bude plodan za pravdu, jednakost i mir u svijetu.

Glavni tajnik Ban Ki-moon kazao je da se raduje budućoj suradnji UN-a i Svete Stolice pod vodstvom pape Franje. Mi dijelimo mnoge ciljeve – promociju mira, socijalnu pravdu i ljudska prava, borbu protiv siromaštva i gladi, kazao je glavni tajnik, dodavši kako je siguran da će Franjo nastaviti graditi međuvjerski dijalog na naslijeđu njegova prethodnika Benedikta XVI.

Predsjednik SAD-a Barack Obama pozdravio je izbor novog pape Franje ocijenivši da izbor argentinskog kardinala Jorgea Bergoglia govori o vitalnosti Južne Amerike koja postoje sve važnija. Obama je novog papu nazvao “zaštitnikom siromašnih i najranjivih među nama”.

Čelnici triju europskih institucija uputili su čestitku argentinskom kardinalu Jorgeu Mariju Bergogliju na izboru za novog papu Franju I. Želimo vam dug i blagoslovljen pontifikat, koji će omogućiti Vašoj Svetosti i Katoličkoj crkvi da brani i promiče temeljne vrijednosti mira, solidarnosti i ljudskog dostojanstva, kaže se u zajedničkoj čestitci predsjednika Europskog vijeća Hermana Van Rompuya i predsjednika EK-a Josea Manuela Barrosoa. Odvojeno mu je čestitao i predsjednik Europskog parlamenta Martin Schulz.

Francuski predsjednik Francois Hollande u čestitki je zajamčio da će Francuska zemlja povijesno vjerna načelima slobode, bratstva i jednakosti nastaviti plodan dijalog kakav je uvijek imala sa Svetom Stolicom.

Njemačka kancelarka Angela Merkel, kći protestantskog pastora, iskazala je radost zbog kršćana u Južnoj Americi što je prvi put jedan od njih pozvan da vodi Katoličku crkvu i kazala kako mnogi očekuju da će biti usmjeren ne samo prema vjeri nego i prema miru i pravdi u svijetu.

Britanski premijer David Cameron nazvao je Franjin izbor sjajnim danom za 1,2 milijarde katolika u svijetu.

Palestinski predsjednik Mahmud Abas pozvao je papu Franju da posjeti Betlehem, mjesto Isusova rođenja.

Duhovni poglavar Anglikanske crkve canterburyjski nadbiskup Justin Welby zaželio je Franji svako dobro u ogromnoj odgovornosti koju je preuzeo u ime rimokatolika u svijetu.

Predsjednik Svjetskog židovskog kongresa Ronald Lauder čestitao je papi Franji na izboru za poglavara Katoličke crkve neposredno nakon izbora u srijedu navečer. Lauder je pohvalio novoga papu kao iskusnoga čovjeka, nekoga tko je poznat po svojoj otvorenosti, čovjeka dijaloga, čovjeka koji je spreman graditi mostove s drugim vjerama.

Redovnici u samostanu svetoga Franje u Assisiju presretni su time što je argentinski kardinal Jorge Mario Bergoglio odlukom da se nazove Franjo postao prvi papa u povijesti s tim imenom.

RPŽ/H