Srbija “napada” generale

Zagreb – Beograd – Srbijansko tužiteljstvo za ratne zločine će, nakon pravomoćnih presuda hrvatskim generalima u Den Haagu, aktivirati predmete za zločine počinjene u akciji “Oluja” i otvoriti šest novih slučajeva na temelju dokaza koje posjeduje, najavio je u srijedu državni tužiltelj za ratne zločine Vladimir Vukčević.

Kako prenose srbijanski mediji, Vukčević je najavio da će tužiteljstvo od Haaškog tužilaštva tražiti dostavu dokaza iz predmeta protiv Ante Gotovine i Mladena Markača, budući je Haaški tribunal po međunarodnom pravu imao prednost u suđenju.

“Ovi predmeti pokreću se sada jer je Haški tribunal, shodno pravilima međunarodnog prava, imao primat za kazneno gonjenje i zato se čekala pravomoćna presuda”, objasnio je Vukčević.

On je istaknuo da su dokazi izvedeni na prvostupanjskom suđenju, kada je Gotovina osuđen na 24, a Markač na 18 godina zatvora, relevantni i mogu pridonijeti utvrđivanju istine u zločinima počinjenim tijekom “Oluje” koje u svojim predmetima nije razmatrao Haaški tribunal.

Vukčević je prethodno, gostujući u emisiji “Upitnik” Radiotelevizije Srbije (RTS), rekao da bi eventualna revizija sudskog procesa protiv hrvatskih generala Markača i Gotovine mogla biti pokrenuta ukoliko bi došlo do novih dokaza i spomenuo topničke dnevnike koje je Haag tražio, ali ih nije dobio.

“Bramertz je ranije mene pitao što je s Mladićem, a Bajića što je s topničkim dnevnicima – ali se pitanje dnevnika izgubilo”, ocijenio je Vukčević.

“Kada bi, recimo, bili pronađeni topnički dnevnici, revizija bi bila moguća, ali koliko su meni poznata pravila Haaškog tribunala, Gotovina i Markač u tom postupku ne bi mogli biti osuđeni na kazne zatvora, već bi se samo moglo konstatirati da je povrijeđeno pravo”, objasnio je Vukčević i konstatirao da je “veliki propust haškog tužiteljstva” što je propustilo ustrajati na tome da pribavi topničke dnevnike.

Vukčević je rekao kako nije znao kakva će biti presuda te da je očekivao da će “pasti zajednički zločinački poduhvat koji bi ukaljao Hrvatsku kao državu”, ali je bio uvjeren da će “bar netko odgovarati po zapovjednoj odgovornosti”.

Dosadašnju suradnju tužiteljstava Srbije i Hrvatske u procesuiranju ratnih zločina Vukčević je ocijenio kao “sjajnu”. “Zajedno radimo u istrazi za zločin u Dvoru na Uni, a do sada je s hrvatskim pravosuđem razmijenjeno 97 predmeta, što je veoma veliki broj”, istaknuo je Vukčević.

Pusić: Odluka Haškog suda je definitivna

Komentirajući najavu Srbije da će aktivirati predmete za zločine počinjene u akciji “Oluja”, otvoriti šest novih slučajeva te zatražiti od Haškog suda dokumente iz slučaja oslobođenih generala Ante Gotovine i Mladena Markača, ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić danas je izjavila kako je presuda Haškog suda “definitivna odluka i nema dalje”.

Srbijanski državni tužitelj za ratne zločine Vladimir Vukčević najavio je danas da će Srbija, nakon pravomoćnih oslobađajućih presuda hrvatskim generalima Gotovini i Markaču, aktivirati predmete za zločine počinjene u akciji “Oluja” i otvoriti šest novih slučajeva na temelju dokaza koje posjeduje.

Vukčević je najavio da će tužiteljstvo od Haaškog tužilaštva tražiti dostavu dokaza iz predmeta protiv Gotovine i Markača.

Upitana za komentar, Pusić je novinarima nakon sjednice Vlade kazala kako Srbija može “odlučiti što god hoće”.

“Odluka je međunarodnog suda – koji je iz tog razloga i formiran i obavio je cijeli posao koji je ustanovio UN – definitivna odluka i nema dalje”, rekla je Pusić.

Dodala je kako razumije da, u uvjetima kada je sve proteklih godina politizirano, postoje različiti politički momenti. “Ali, kako je tako je”, rekla je.

“Odlučili smo držati procedure, kad je kako ti se sviđa i kad je kako ti se ne sviđa. Držimo se institucionalne procedure i držat ćemo se, ta je procedura na snazi, važi za međunarodno pravo i u tom pogledu je to jedan i pravi saveznik”, dodala je.

Upitana privatizira li predsjednik Opće skupštine Ujedinjenih naroda, bivši srbijanski ministar vanjskih poslova Vuk Jeremić svoju funkciju, budući da je, nakon oslobađajuće presude Gotovini i Markaču, nezadovoljan presudom najavio da će UN raspravljati o Haaškom sudu, Pusić je kratko odgovorila kako je Vijeće sigurnosti utemeljilo Haški sud. “I mislim da je na njima da reagiraju u ovom slučaju”, kazala je Pusić.

Ministar branitelja Predrag Matić izjavio je da nije upoznat s najavama iz Srbije te dodao da generali Gotovina i Markač ne mogu odgovarati za nešto što nisu počinili.

“Nisam upoznat s time. Pravomoćna presuda je rekla da su oni oslobođeni i poštujmo to”, rekao je Matić.

“Kada bih htio biti ironičan rekao bih da ih potpuno razumijem. Tako se i Hrvatska ponašala proteklih deset godina kada smo pokušali svijetu objasniti da je ‘Oluja’ bila legitimna operacija oslobađanja svojih teritorija”, dodao je ministar branitelja.

Naglasio je kako Hrvatska ne niječe da su se tijekom i nakon operacije “Oluja” dogodile stvari “na koje nismo ponosni”.

“Mi želimo procesuirati te stvari i – cijeli svijet promovira individualizaciju krivnje, pa tako i mi. Gotovina i Markač ne mogu odgovarati za nešto što nisu počinili”, naglasio je.

I ministar obrane Ante Kotromanović naglasio je da su Gotovina i Markač pravomoćno oslobođeni i nemaju se čega bojati, a u pogledu mogućih optužnica kratko je rekao – “Neka dođu!”.

RPŽ/H