Zagreb – Sindikati javnih službi i Vlada parafirali su sporazum. To znači da se štrajk prekida, a neće biti ni velikog prosvjeda u subotu. Sporazumom se uređuje zadovoljavajuća cijena rada za 180 tisuća zaposlenih u javnim službama, ocijenili su sindikalci, a njegove se odredbe pimjenjuju i na 60 tisuća državnih službenika. Svih osam sindikata u sljedećih mjesec dana provest će referendum među članstvom o prihvaćanju sporazuma te će ga, u slučaju većinske podrške članova, i potpisati.
Sporazum predviđa da će se plaće javnih službenika od 1.siječnja 2010. uskladiti s inflacijom, a povišica od šest posto, koju im je vlada ukinula zbog krize, bit će im vraćena nakon što dva uzastopna tromjesečja BDP bude prosječno rastao za dva posto. To znači da ćemo tih šest posto najvjerojatnije dobiti nazad u trećem ili četvrtom kvartalu 2010., rekao je predsjednik Velikog vijeća Sindikata znanosti i visokog obrazovanja Vilim Ribić.
Reforma javnog i državnog sektora
U 2011. plaće će se usklađivati u dva navrata kako bi se, najkasnije do 31.prosinca, vratio njihov paritet s plaćama u gospodarstvu iz 2008. godine. Od 2012. do 2016. plaće u javnim službama pratit će rast plaća u zemlji, uvećano za postotak o kojem će se pregovarati svake godine, kako bi se 2016. ostvarila ciljana cijena rada – da se plaća VSS početnika u javnim službama izjednači s prosječnom plaćom u gospodarstvu.
Potpredsjednica vlade Jadranka Kosor istaknula je da sporazum predviđa i donošenje zakona kojim će se uskladiti plaće u lokalnoj upravi i samoupravi s plaćama u državnim i javnim službama, te obuzdati plaće u državnim poduzećima. Pozvala je sindikate da sudjeluju u reformama javnog i državnog sektora, u sklopu kojih će Vlada utvrditi gdje ima viška zaposlenih u državnoj upravi i javnim službama.
“Mi radimo, a oni će uživati”
Pregovori su trajali više od 26 sati. Sindikati državnih službi nisu sudjelovali u štrajku i pregovorima jer su već ranije potpisali sporazum s Vladom kojim su pristali na smanjenje plaća za šest posto, ali bez osiguravanja povoljnih uvjeta u kojima će im plaće rasti.
Unatoč tome na plaće državnih službenika također se primjenjuju odredbe sporazuma. Čelnica Samostalnog sindikata zdravstva i socijalne skrbi Spomenka Avberšek ironično im je zahvalila na adekvatnom sudjelovanju i zaključila: Mi radimo, a oni će uživati.
Kako se neslužbeno doznaje za postizanje sporazuma presudno je bilo telefonsko uključivanje u pregovore premijera Ive Sanadera oko ponoći, nakon čega su i dogovoreni svi detalji sporazuma.