Shell počinje potragu za zalihama nafte i plina u BiH

Sarajevo – Predstavnici vlade Federacije Bosne i Hercegovine i nizozemskog naftnog giganta Shell potpisali su u četvrtak u Sarajevu memorandum o razumijevanju, koji bi trebao označiti početak istraživanja mogućih nalazišta nafte na području toga bosanskohercegovačkog entiteta.

Memorandumom, na koji su potpise stavili predsjednik federalne vlade Nermin Nikšić i voditelj Shellova odjela za istraživanje i strategiju Marcus Antonini, predviđena je izrada digitaliziranih geoloških i geofizičkih prikaza podataka o potencijalnim nalazištima nafte kao i strukturalna rekonstrukcija tektonskog vijenca Dinarida.

Rezultati ranijih istraživanja provedenih u BiH u drugoj polovici 20. stoljeća, ali i istraživanja u okolnim zemljama ukazuju na realnu mogućnost postojanja isplativih zaliha nafte i plina u BiH, priopćila je federalna vlada u Sarajevu.

Vlada FBiH obvezala se učiniti Shellu dostupnim podatke o potencijalnim nalazištima nafte i plina kojima raspolažu Federalni zavod za geologiju i tvrtka Energoinvest.

Shell bi, s druge strane, trebao osigurati vrlo precizan uvid u stanje rezervi plina, nafte i ostalih fosilnih goriva, kao i potpunu procjenu komercijalne isplativosti eksploatacije na području FBiH. Nakon što Shell utvrdi koliko i gdje ima nafte i plina, u slučaju pozitivnih nalaza, prve istraživačke bušotine u FBiH se mogu očekivati u 2013. godini, a eksploatacija početkom 2015. godine.

Istodobno je potraga za potencijalnim nalazištima nafte i plina počela i na teritoriju Republike Srpske. Tvrtka Jadran-naftagas na temelju ugovora s entitetskom vladom angažirala je ruske stručnjake koji su u četvrtak počeli provoditi seizmička istraživanje na području Bosanske Posavine. Tijekom idućih pet godina, kako je najavljeno, očekuje se otkrivanje nalazišta koja bi mogla sadržavati milijune tona nafte.

Prema prijeratnim istraživanjima koje su na prostoru BiH provodile brojne strane i domaće tvrtke, pretpostavlja se da bi se veća nalazišta nafte mogla nalaziti na sjeveru BiH na području oko Tuzle i Posavine te u Hercegovini na području sjeverno od Mostara kao i u jugozapadnom dijelu zemlje kod Glamoča. Tvrtka Jadran-Naftagas, koja je u vlasništvu Naftne industrije Srbije (NIS) i ruskog Njeftgazinkora, priopćila je da počinje geološka ispitivanja na teritoriji Republike Srpske na temelju koncesije koju su izdale vlasti tog entiteta.

RPŽ/H