Senzacija u Berlinu – ‘pirati’ osvojili 15 mjesta u parlamentu

Berlin – Njemački socijaldemokrati porazili su konzervativce kancelarke Angele Merkel na regionalnim izborima u Berlinu. Stranka njemačke kancelarke, CDU, osvojila je 23 posto glasova, a pobijedio je SPD s 29 posto.

CDU se suočio s još jednim u nizu poraza, što bi moglo oslabiti položaj Angele Merkel uoči glasovanja o eurozoni u njemačkom saveznom parlamentu za dva tjedna.

Izborni prag prvi put je prešla Piratska stranka, koja će imati zastupnika u berlinskom parlamentu. Pirati se zauzimaju za reformu autorskih prava, slobodan i besplatan wireless internet i besplatan javni prijevoz. Osvojili su 8,9 posto glasova.

Tko su pirati?

Mladi, obrazovani i, najvažnije, internetski izvrsno potkovani – tajna je to uspjeha mlade Piratske stranke koja je u nedjelju na regionalnim izborima u Berlinu postigla senzacionalan uspjeh – osvojila je gotovo devet posto glasova i time zauzela otprilike 15 mjesta u pokrajinskom parlamentu.

To će liderima te stranke ujedno biti prvi put da sjede na tako visokim pozicijama. Deutsche Welle donosi priču o glavnom kandidatu »pirata«, 33-godišnjem Andreasu Baumu, koji otvoreno priznaje da ne zna ništa o radu parlamenta, ali će tamo uskoro zastupati svoje birače.

Baum, koji je studirao elektrotehniku, objašnjava kako njegova stranka želi da se politički rad prilagodi današnjem vremenu, a pod time misli na uporabu suvremenih komunikacijskih sredstava.

Drugi kandidat, 27-godišnji Christopher Lauer, student Tehničkog sveučilišta u Berlinu i menadžer u informatičkom poduzeću, ima vrlo logično objašnjenje za uspjeh svoje stranke – etablirane stranke ne reagiraju dobro na društvene promjene koje je izazvao internet. No, to nije samo slučaj u Njemačkoj nego i diljem svijeta.

Slično misle i politički analitičari koji kažu da su uspjehu »pirata« doprinijeli propusti tradicionalnih stranaka na području modernih sredstava komunikacije. Iako i u etabliranim strankama postoje ljudi koji se u političkom radu služe internetom i socijalnim mrežama, to očito nije dovoljni te su ih u političkoj utrci »prešišale« mlade žene i muškarci koji su odrasli s internetom.

Piratska stranka u Njemačkoj je osnovana 2006. godine, a danas ima 13.000 članova i njezini predstavnici sjede u nekoliko gradskih skupština. Ideja za osnivanje potekla je iz Švedske, gdje je osnovana prva takva stranka koja se glasno borila protiv kažnjavanja građana koji skidaju glazbu i filmove preko tzv. internetskih burzi. Jedna od njih zove se Piratebay, otkuda i potječe naziv stranke. Osnovna ideja stranke jest borba za otvoreni pristup internetskoj mreži za sve građane.

Međutim, Piratska stranka se u Berlinu istodobno postavila i kao socijalna stranka uz zahtjeve za jednak pristup obrazovanju, znanju i javnome gradskome životu za sve građane. Neki od njihovih zahtjeva su besplatan pristup internetu putem gradske mreže wirelles te besplatan javni prijevoz u Berlinu.

Prvi veći uspjeh stranke zabilježen je na europskim parlamentarnim izborima 2009., kada je stranka osvojila 229.117 glasova, odnosno 0,9 posto, što nije bilo dovoljno za ulazak u parlament, ali se otada broj članova znatno povećao. U rujnu 2009. Piratska stranka nije na općim izborima u Njemačkoj ušla u parlament, ali je osvojila dva posto, što se tada smatralo solidnim uspjehom. Stoga je nedjeljni izborni rezultat u Berlinu prava senzacija, a njihov uspjeh trebao bi zabirnuti i istodobno zainteresirati tradicionalne stranke ako žele bolju komunikaciju s mlađim »internetskim« naraštajem.

RPŽ/H/V