Sencacionalna Kostarika, Italija potopila Engleze

Rio – U dvoboju prvog kola skupine D između Kostarike i Urugvaja favorizirani Urugvajci, četvrtoplasirana momčad na prošlom SP-u, doživjeli su šokantan poraz od Kostarike, koja je od 0:1 posve preokrenula rezultat i pobijedila s 3:1!

Kostarika nikad dosad nije pobijedila Urugvaj, ali sada je iznenadila jake Urugvajce, koje su do danas mnogi smatrali čak i pritajenim favoritima prvenstva. Urugvaj bez Luisa Suareza, čiji se oporavak još uvijek čeka, nije bio dojmljiv protiv Kostarike. Vodili su od 24. minute, kada je iz penala zabio Edinson Cavani, ali u drugom poluvremenu Kostarika je u razmaku od tri minute golovima Campbella (54) i Duartea (57) napravila preokret, a neočekivanu pobjedu zapečatio je Marcos Urena u 84. minuti.

Italija prekinula crni niz

Nakon što je Kostarika iznenadila Urugvaj, u drugoj utakmici prvoga kola skupine D u Manausu Italija je s 2:1 nadvisila Englesku, koja je sad, zajedno s Urugvajem, na dnu ove skupine.

Strijelci za Italiju bili su Claudio Marchisio (35) i Mario Balotelli (50), a za Englesku je pogodio Daniel Sturridge (37).

Dvoboj dviju jakih europskih reprezentacija u srcu amazonske prašume započeo je laganijem ritmu, što zbog opreza i respekta s obje strane, a što i zbog teških klimatskih uvjeta. Ipak, u prvih pola sata bolji dojam ostavila je Engleska, koja je terensku inicijativu prepustila Italiji, te prijetila iz brzih protuudara u kojima su prednjačili Welbeck i Sturridge.

Engleski napadački dvojac u nekoliko je navrata uspio izigrati začuđujuće nesigurnu talijansku obranu, u kojoj je posebno loš dojam ostavljao Paletta, ali nije uspio poslati loptu iza leđa Sirigua.

Utakmicu su “razbudila” dva pogotka u razmaku od samo dvije minute. Italija je povela u 35. minuti kada je iz uigrane akcije nakon kornera lopta došla do Marchisija, koji je preciznim udarcem s više od 20 metara pogodio sam donji desni kut Hartova gola.

Već u 37. minuti bilo je 1:1, Rooney je dobio loptu na lijevom krilu, te ubacio na drugu vratnicu, gdje se Sturridge prikrao iza leđa Palette i neometan svladao Sirigua.

U samoj završnici prvog poluvremena Italija je ponovno uigranom kombinacijom nakon kornera prevarila englesku obranu, ovoga je puta Marchisio uposlio Candrevu u kaznenom prostoru, ali udarac talijanskog veznjaka zaustavila je vratnica.

Ipak, početkom drugog poluvremena Italija je uspjela doći do nove prednosti. Candreva je na desnoj strani prevario Bainesa, te uputio sjajanv centaršut u peterac, gdje je Balotelli u skoku nadvisio Cahilla i udarcem glavom pogodio mrežu.

Do kraja dvoboja Italija se povukla i čuvala vodstvo, dok je Engleska uglavnom prijetila udarcima iz daljine. Jedinu pravu priliku za poravnanje imao je Rooney u 62. minuti, kada je izbjegao zaleđe, ali je potom s 10-ak metara pucao pored gola.

Kao i u prvom poluvremenu, Italija je u sudačkoj nadoknadi drugog dijela pogodila okvir gola. Sjajno izveden slobodni udarac Pirla s 30-ak metara odsjeo je na gredi, pa pobjeda “azzurra” nije na kraju izražena većom razlikom.

Nakon šest remija i poraza u zadnjih 10 mjeseci Talijani su tako napokon ostvarili pobjedu, i to u najboljem mogućem trenutku.

“Slonovi” preokrenuli protiv Japana

U susretu 1. kola skupine C Obala Bjelokosti je u Recifeu na stadionu Arena Pernambuco svladala Japan 2:1. Japan je poveo preko Keisukea Honde (16), a pobjedu “Slonovima” donijeli su Wilfried Bony (64) i Gervinho (66).