Mostar – Sjedinjene Američke Države pripremaju koncept administrativno-teritorijalne reorganizacije Federacije BiH, koji namjeravju predočiti nakon što američki veleposlanik u BiH Patrick Moon sasluša mišljenja i prijedloge o tome dužnosnika najznačajnijih hrvatskih i bošnjačkih političkih stranaka.
Podjetimo, američki veleposlanik u više je navrata isticao nužnost reforme Federacije, napominjući kako SAD nemaju konkretan prijedlog, već da prijedloge očekuju od domaćih političara.
– Istina je kako oni oni u ovom trenutku nemaju konkretno riješenje, već žele čuti mišljenja što većeg broja relevantnih osoba iz političkog i javnog života, izjavio je za Dnevnik.ba jedan visoki politički dužnosnik koji je o toj temi razgovarao s veleposlanikom Moonom na njegov zahtjev.
Amerikanci, prema riječima tog izvora, uočavaju kako RS dobro funkcionira te da imaju polovicu utjecaja na kreiranje politike i odluka na razini BiH, dok Federacija ima kompliciranu i skupu strukturu koja stalno generira probleme. Žele racionalniju organizaciju Federacije, ali i istovremeno osiguranje mehanizma za adekvatnu zastupljenost Hrvata u FBiH. No, neprihvatljivo im je rješenje koje uključuje treći entitet.
Predsjednik SDP-a BiH Zlatko Lagumdžija nedavno je izjavio kako bi reformu u Federaciji trebalo sprovesti na način da se „ukine susvišna razina vlasti – županije“ – što je hrvatskim političarima potpuno neprihvatljivo jer bi to značilo ukidanje bilo kakve autonomije Hrvata i potpunu unitarizaciju Federacije u kojoj već dominiraju Bošnjaci.
Stav dva HDZ-a je kako BiH treba reorganizirati na način da se uspostavi i federalna jedinica s hrvatskom većinom, teritorijalno nepovezana. Alternativa tom rješenju je Federacija s dva ili tri podentiteta ili kantona, koji bi nastali ujedinjavanjem većinski hrvatskih i većinski bošnjačkih županija.
Dva podentiteta bila bi s većinski hrvatskim, odnosno bošnjačkim stanovništvom, dok bi treći bio tzv. mješoviti kanton s približno podjednakim sudjelovanjem u vlasti Hrvata i Bošnjaka.
Ti podentiteti istovremeno bi bili izborne jedinice, čime bi se spriječilo da Bošnjaci biraju Hrvatima člana Predsjedništva i izaslanike u federalni Dom naroda.
Kada će i s kakvim konceptom reoraganizacije FBiH izaći američki diplomati, ostaje vidjeti.
RPŽ/DB