S. Tihić: Nećemo nikad podržati troentitetsku ili neku novu etničku organizaciju BiH

Sarajevo – Predsjednik SDA Sulejman Tihić jučer je rekao da je situacija u BiH zabrinjavajuća – kako ekonomska, tako i politička, ocijenivši da je dogovori iz Pruda dobar okvir za rješavanje najvažnijih pitanja u BiH. “Ustavna reforma odnosi se na sva važnija pitanja, odnosno 80 posto Ustava BiH, uključujući i razgovor o teritorijalnoj organizaciji BiH. SDA nikad neće odstupiti od svoga stava i nikad neće pristati na tzv. troentitetsku ili neku novu etničku organizaciju”, naglasio je Tihić.

Dodao je da oni koji tako tvrde govore neistinu i demonstriraju svoju nesposobnost da ponude i dogovore nešto bolje. SDA će uvijek podržati bolja rješenja koja mogu dobiti podršku i drugih konstitutivnih naroda u BiH. “Zato kritičare pozivamo da konačno nešto i urade, jer sad imaju priliku pokazati svoje sposobnosti, osigurati bolja rješenja, ukinuti entitetsko glasovanje i napraviti bolju teritorijalnu organizaciju BiH”, kazao je predsjednik SDA, dodajući da u okviru zajedničke izjave postoje mogućnosti da se situacija popravi na dobrobit države BiH i svih njezinih naroda i građana.

Na pitanje je li se odustalo od rekonstrukcije Vijeća ministara i kako je misle provesti, Tihić je odgovorio da SDA još nije zahtijevao rekonstrukciju Vijeća ministara BiH, te da se samo razgovaralo o mogućoj rekonstrukciji.

Odgovarajući na pitanje što je s koalicijom SDA i Stranke za BiH, Tihić je kazao da koalicija sa Strankom za BiH postoji, pored svih problema s kojima se susreću. “Mi ćemo raditi na nadilaženju tih problema, na dogovaranju, jer tako su građani htjeli, takav je izborni rezultat”, kazao je Tihić.

On je podsjetio da su tijekom cijele godine vođene rasprave i upozoravana Stranka za BiH da SDA nikad neće pristati na nezakonite i netransparentne odluke o odabiru strateških partnera za izgradnju elektroenergetskih objekata. “Stranka za BiH i njezin ministar rudarstva, energetike i industrije u Vladi FBiH najavili su da odustaju od aktivnosti na provođenju nezakonite i netransparentne odluke o odabiru strateških partnera u elektroenergetskom sektoru, čime su izravno dokazali da se radi o stranačkom i privatnom interesu, a ne državnom projektu”, kazao je Tihić.

On je naglasio da je krajnje vrijeme da se promijeni redoslijed prioriteta bošnjačko–bosanske politike, u kojoj je dosad središnje mjesto zauzimala filozofija žrtve i samosažaljenja, priča o agresiji i ratnim zločinima, te da se više radi na rješavanju problema sadašnjosti i budućnosti.

Odgovarajući na pitanje je li SDP–u ponuđeno da uđe u vlast, Tihić je odgovorio: “Svjesni ste da postoje određeni problemi u funkcioniranju parlamentarne većine ne samo između SDA i Stranke za BiH, nego i inače između dva HDZ–a itd. Normalno da mi kao odgovorna politička stranka razgovaramo i s oporbom, razgovaramo i s Lagumdžijom kao predsjednikom SDP–a. Međutim, nije bilo službene ponude da SDP sudjeluje u vlasti. Takvu ponudu, takvu odluku, mogu donijeti samo tijela stranke. Ali je normalno i logično da predsjednici stranaka o tome razgovaraju, da vide što tko misli o tomu, koja su moguća rješenja”, kazao je Tihić.

I predsjednik SBiH–a Haris Silajdžić se obratio novinarima u povodu, kako je kazao, “neistina Sulejmana Tihića i sramnih uvrjeda na račun bošnjačkog naroda”.

“U pokušaju skrivanja isključive odgovornosti za blokadu najvećih stranih investicija u povijesti BiH u vrijednosti od preko sedam milijardi maraka, SDA se poslužio najdrskijim lažima”, kazao je Silajdžić. Prije svega, dodao je on, predsjednik SDA uporno zaobilazi istinu i skriva činjenicu da je za investicije i investitore u energetski sektor Federacije glasovala cjelokupna Vlada Federacije, s premijerom iz SDA na čelu, te s ministrima iz svih pet stranaka u Vladi Federacije, uključujući i sve ministre iz SDA. “Drugo, predsjednik SDA pokušava obmanuti javnost lažima da iza odabranih strateških partnera iz Austrije i Njemačke ne stoje vlade”, kazao je Silajdžić.

Prema Silajdžićevim riječima, predsjednik SDA je nadmašio sebe blokirajući projekte investicija u energetski sektor koje su mogle značiti spas za stotine tisuća građana BiH i sigurnost radnih mjesta zaposlenih u rudnicima, te metalskoj, građevinarskoj i drvoprerađivačkoj industriji BiH.