Sarajevo – Vlasti u Republici Srpskoj (RS) mogle bi zabraniti prikazivanje filma »U zemlji krvi i meda« (In the Land of Blood and Honey), koji kao redateljica potpisuje slavna američka glumica Angelina Jolie.
Mogućnost zabrane filma spominje se nakon što su predstavnici udruženja koja okupljaju ratne veterane i logoraše u manjem entitetu BiH prosvjedovali zbog načina na koji su u filmu prikazani bosanski Srbi. Tema redateljskog prvijenca Jolie je rat u Bosni i Hercegovini, a u središtu priče je odnos između silovane Bošnjakinje koja je dospjela u logor i jednog bosanskog Srbina.
Prve kritike nakon što je prošlog tjedna film pretpremijerno prikazan u New Yorku jako su dobre. No, neki predstavnici srpskih udruga tvrde da je priča prikazana jednostrano, pri čemu su Srbi ponovno prikazani kao najveći zlotvori.
Tako logoraši tvrde da je radnja filma i karakterizacija likova potpuno zasnovana na CNN-ovoj matrici o odnosima u BiH. Predstavnici srpskih udruženja, prenosi izvor, uvjereni su da je Angelina »podlegla bošnjačkim krivotvorinama i lažima Harisa Silajdžića i ostalih dobošara Alije Izetbegovića o 70.000 silovanih Bošnjakinja«. Nezadovoljnim logorašima zasmetalo je i to što su na pretpremijeru filma u Sarajevu »pozvani isključivo predstavnici bošnjačkih žrtava rata«. Naime, Centar za postkonfliktna istraživanja u suradnji s autoricom filma organizirao je u četvrtak u Sarajevu prikazivanje filma za predstavnike 11 udruga žrtava rata.
Predsjednik Organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih civila Republike Srpske Nedeljko Mitrović ipak smatra da je neophodno da se film Angeline Jolie prikaže i u Banjoj Luci kako bi obitelji srpskih žrtava rata i javnost u RS imali priliku dati svoje mišljenje o tom filmskom projektu.
»Predstavnike srpskih žrtava rata iz RS nitko nije pozvao u Sarajevo na prezentaciju ovog filma, zbog čega imamo percepciju da se radi o iskrivljenoj i namještenoj slici o ratnim događanjima u BiH prema kojoj su jedino Bošnjaci žrtve rata«, rekao je Mitrović, kako je citirala novinska agencija bosanskih Srba Srna.
Sredinom prošle godine dosta se pisalo i da je vlasnik TV Pinka iz Srbije Željko Mitrović odbio raditi s Jolie zbog toga što film navodno »predstavlja srpski narod u izuzetno lošem svijetlu«, no kasnije se otkrilo da su razlozi odbijanja suradnja ipak bili mnogo manje patriotski – odnosno, zaprelo je oko novca, budući da je srbijanska firma nudila mnogo lošije uvjete producentima u odnosu na one koji su ponuđeni iz Mađarske.
No, zanimljivo je da su tijekom snimanja filma i bošnjačke udruge upućivale prigovore zbog toga što se u filmu navodno »izjednačava uloga agresora i žrtve«, a zbog toga je u jednom trenutku tadašnji federalni ministar kulture Gavrilo Grahovac zabranio snimanje filma u Sarajevu, pa je zbog toga, a i zbog boljih produkcijskih uvjeta, najveći dio filma snimljen u Mađarskoj.
Reakcije predstavnika bošnjačkih udruga, nakon što su pogledali film, su sada uglavnom pozitivne.
RPŽ/V