Reakcije svjetskih medija: ‘Obamina pobjeda bez sjaja’

Zagreb – Dok Amerika konačno spava nakon duge izborne večeri, koja se dijelom prelila i u noć, ostatak svijeta, a posebice mediji, oštri pera i komentira što znači pobjeda Baracka Obame na predsjedničkim izboima.

Za londonski Guardian stvar je jasna: ‘Pobjeda za Baracka Obamu i zdrav razum.’ Tako glasi naslov uredničkog komentara posvećenog američkim predsjedničkim izborima, u kojem se između ostaloga kaže da Obamina pobjeda ‘nije bila velika, ni lijepa, a nije ni otvorila nove prostore, niti bila inspirativna kao ona 2008.’ Ipak, s obzirom na mnogo teži put do pobjede, rezultat ovih izbora je ‘postignuće’ Baracka Obame, a ujedno je i dobra stvar ‘za Amerikance, Ameriku i cijeli svijet’. ‘Prva pobjeda Baracka Obame je predstavljala hrabrost nade, a druga predstavlja sposobnost da se u teškim vremenima donese razumna politička odluka’, zaključuje Guardian.

Španjolski El Pais na svojom stranici donosi veliki naslov ‘Obama ponovno izabran’ te naglašava da je u reizboru američkog predsjednika ključnu ulogu imao ‘glas Latinoamerikanaca’, koji su u velikoj mjeri, s čak 75 posto svojih glasova, podržali Baracka Obamu. ‘Glasovi Latinoamerikanaca su naročito bili presudni u saveznoj državi Coloradu, u kojoj je čak 87 posto Latinosa glasalo za Obamu’, ističe El Pais, koji konstatira da će se novi-stari američki predsjednik morati pozabaviti reformom useljeničkog zakonodavstva, koja bi trebala omogućiti lakše stjecanje državljanstva milijunima Hispanaca koji već godinama ilegalno žive u SAD-u.

Njemački tjednik Der Spiegel u svojem online izdanju donosi pak komentar pod naslovom ‘Pobjeda bez sjaja’, u kojem ističe da osvajanje drugog mandata Obama ‘ulazi u povijest’, ali da njegova pobjeda definitivno nije bila trijumf. ‘Ovaj rezultat bez sjaja ostavlja predsjedniku Obami mogućnost poduzimanja samo malih koraka, što i ne mora biti loše za njega i njegovu stranku’, zaključuje Der Spiegel te ne može ne spekulirati o mogućoj kandidaturi Hillary Clinton 2016. godine: ‘Prvi afroamerički predsjednik bi štafetu mogao predati prvoj predsjednici SAD-a, i tako bi Amerika najavila svoje novo progresivno doba.’

Zanimljivo, na gubitničkog kandidata, republikanca Mitta Romneyja, nitko nije potrošio mnogo tinte u jutrošnjim komentarima i analizama, s time da se ističe kako je bio uvjerljiv u prvoj predsjedničkoj debati, ali i ‘besraman u mijenjanju političkih pozicija’, kako je napisao Guardian.

Američki osvrti

Duboko podijeljena Amerika dodijelila je predsjedniku Baracku Obami drugi mandat odabravši njega a ne republikanskog kandidata Mitta Romneya da predvodi gospodarski oporavak zemlje, piše u utorak dnevni list Washington Post, a Los Angeles Times ocjenjuje kako se borba za njegov drugi mandat pokazala punom težom od povijesne pobjede prije četiri godine kada je u Bijelu kuću ušao kao prvi crni američki predsjednik. Dramatični reizbor predsjednika Obame nije znak da se podijeljena nacija u izbornoj noći ujedinila nego je znak snažne potpore gospodarskoj politici koja naglasak stavlja na rast zaposlenosti, reformu zdravstvenog sustava, poreznu reformu i uravnoteženi proračun te umjerenu politiku prema useljavanju, pobačaju i istospolnim brakovima, piše New York Times.

Njegova tijesna pobjeda, prema procjenama vodećih američkih medija, u nekoliko presudnih saveznih država bila je vrhunac nevjerojatno skupe, neizvjesne i ogorčene utrke do samoga kraja, a reizbor nije imao nikakve sličnosti s porukama nade i promjene s kojima je nastupao na izborima prije četiri godine.

LA Times ističe da je demokrat Obama osvojio više od deset saveznih država među kojima i Pennsylvanniju koju je Romney u posljednjem pokušaju da izbori ulazak u Ovalni ured obilazio i na sam izborni dan. Republikanac je izgubio i državu u kojoj je bio guverner – Massachusetts kao i svoj rodni Michigan, a njegov potpredsjednički kandidat Paul Ryan nije osigurao pobjedu u vlastitom Wisconsinu.

Poraz u Massachusettsu i Wisconsinu prvi je puta od 1972. godine da je jedan kandidatski predsjednički-potpredsjednički dvojac izgubio ‘vlastite’ države. Ipak, Romney je Republikanskoj stranci ostavio veći broj osvojenih država nego na proteklim izborima pa je tako dio središnje Amerike, poput Sjeverne Karoline i Indiane, okrenuo leđa Obami i glasao za republikanskog kandidata.

RPŽ/SD/TP