Washington – Najviši časnik američkih oružanih snaga, general Martin Dempsey, ocjenio je u intervjuu na CNN-u kako bi bilo preuranjeno pokrenuti vojnu akciju protiv Irana – kao odgovor na njegov nuklearni program.
Treba pružiti gospodarskim sankcijama priliku za uspjeh, a Washington i njegovi saveznici trebali bi se bolje pripremiti za vojnu opciju, dodao je šef združenog stožera američke vojske.
Mislim da bi bilo preuranjeno donijeti odluku da je došlo vrijeme za vojnu opciju, rekao je Dempsey.
Smatram da gospodarske sankcije te međunarodna suradnja koju smo uspjeli postići oko sankcija počinju pokazivati djelotvornost, dodao je.
Ako Zapad i odabere vojnu opciju morao bi biti bolje pripremljen, smatra američki general. U biti, želim reći da moramo biti bolje pripremljeni, kazao je on. To prvenstveno, zasad, znači da obrambeno budemo spremni.
Zamoljen da kaže ponašaju li se iranski čelnici racionalno, odgovorio je: Naše je mišljenje da je iranski režim racionalni čimbenik. I zato mislimo da je put koji smo izabrali zasad najpametniji.
Istovremeno, Iran je prestao prodavati naftu francuskim i britanskim naftnim kompanijama, izjavio je glasnogovornik iranskog ministarstva nafte Alireza Nikzad, čije riječi citira službena stranica ministarstva.
Prodaja nafte britanskim i francuskim kompanijama prekinuta je, rekao je Nikzad.
Nakon odluke koju je službeno objavilo ministarstvo vanjskih poslova, ministarstvo nafte prekinulo je prodaju nafte britanskim i francuskim kompanijama. Predvidjeli smo isporučivati naftu drugim kupcima, dodao je.
Ovaj se potez čini kao znak odmazde za odluku Europske unije u siječnju oko prekida uvoza sirove nafte iz Irana od 1. srpnja zbog njegova spornog nuklearnog programa, za koji Zapad tvrdi da je usmjeren na izgradnju oružja. Iran, pak, to niječe.
Druga zemlja OPEC-a, Iran proizvodi 3,5 milijuna barela nafte dnevno a izvozi 2,5 milijuna, javlja Hina.
Malo više od 20 posto svoje nafte prodaje zemljama Europske unije, prvenstveno Italiji, Španjolskoj i Grčkoj. Teheran izvozi 70 posto nafte u azijske zemlje.
Francuska je uvezla 2011. približno 58.000 barela dnevno iranske nafte, što pokriva tri posto njezinih potreba za tzv. crnim zlatom.
Netanyahu sa Obaminim savjetnikom o Iranu
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu trebao bi se u Jeruzalemu sastati sa savjetnikom za nacionalnu sigurnost američkoga predsjednika Baracka Obame, Tomom Donilonom, rekao je France pressu visoki i izraelski dužnosnik.
Sastanak se održava usred povećanih napetosti između Izraela i Irana zbog iranskoga nuklearnog programa te nakon vala napada u inozemstvu, čiji su cilj, kako smatraju dužnosnici, izraelski diplomati, a Izraelci za napade odgovornim drže Teheran.
Washington i zapadni saveznici zbog iranskoga nuklearnog programa nastoje pooštriti sankcije protiv Irana, osobito kada je riječ o financijskom sektoru.
RPŽ/H