S dolaskom ljepšeg vremena, počinju i drugi radovi na otvorenom, u koje spadaju spaljivanje korova, suhe trave i ostalog niskog rastinja, a kao posljedica navedenog, zbog nesavjesnog spaljivanja korova dolazi do požara, prilikom kojih nastaju veće ili manje materijalne štete. Navedene radnje su i na našem području u posljednjih nekoliko godina izazvale brojne požare s većom ili manjom materijalnom štetom.
Praksa pokazuje da su najčešći uzroci paljenja požara ljudski nemar i nepažnja. Često se događa da ljudi prilikom obilaska mjesta bace opušak koji onda u dodiru s već suhom travom zbog visokih temperatura, dovode do požara. Isto se događa i kada se ne ugasi dobro logorska vatre prilikom kampiranja ili roštiljanja u prirodi. Policija poziva građane da prilikom spaljivanja korova obrate posebnu pozornost u nadziranju vatre i rukovanju lako zapaljivim predmetima i tvarima.
Posebno se upozoravaju građani kako su prilikom paljenja dužni poduzeti potrebne mjere opreza i to:
-spaljivanja obavljati samo danju i u mirnim vremenima
-zabranjeno je spaljivanje korova i loženja vatre na otvorenom prostoru za vrijeme vjetra i noću
-prije početka loženja vatre na većim površinama o tome obavijestiti nadležnu vatrogasnu jedinicu
-oko mjesta na kojem će ložiti vatru očistiti i drugi zapaljivi materijal
-osigurati vodu i druga priručna sredstva za gašenje
-ne napuštati mjesto loženja dok se vatra nije u potpunosti ugasila.
U slučaju nekontroliranog širenja vatre potrebno je odmah o tome obavijestiti vatrogasce na broj 123, policiju na broj 122 ili informacijski broj 121.
Ako uslijed spaljivanja nastane požar koji bi imao kao posljedicu veću materijalnu štetu ili opasnost za ljudske živote, isto je podložno visokim novčanim kaznama, pa i kaznenoj odgovornosti na do 12. godina zatvora po odredbama Krivičnog zakona FBiH.
Policija apelira građanima da ne pale vatru na nedozvoljenim mjestima, da vatru ne ostavljaju bez nadzora, jer i mala nepažnja može imati velike posljedice, stoji u priopćenju iz Policijske uprave Žepče.