Mostar – Glavno vijeće Hrvatskog narodnog sabora (GV HNS) BiH jučer je navelo da ostaju kod dva dominantna prijedloga izmjena Ustava sukladno očekivanjima presude Suda u Strasbourgu, a u sklopu kojega su istaknuti i zahtjevi hrvatske strane.
Glavno vijeće HNS-a istaknuo je da prefereira neizravan izbor članova Predsjedništva BiH i izaslanika za Dom naroda kroz državni Parlament. Pri tome Povjerenstvo HNS-a nastavlja raditi na razradi prijedloga i načina biranja ovih dužnosnika. S druge strane, istaknuto je da izravan izbor podrazumijeva izbor iz zasebnih izbornih jedinica od kojih je jedna u RS-u, a dvije u Federaciji BiH.
Prema navodima iz GV-a, dogovoreno je da je preduvjet za bilo kakav dogovor osiguranje legitimnog izbora izaslanika u Domu naroda Parlamenta FBiH što podrazumijeva posve novi pristup u ovome entitetu. Odbor za ustav pri tome je predstavio nekoliko varijanti kao i mogućih formula za izbor izaslanika, te prednosti i mane svakoga od prijedloga. “Kroz ovaj sustav ključno je osigurati legitiman izbor predstavnika svih naroda i otkloniti diskriminaciju sukladno presudi Suda za ljudska prava u Strasbourgu”, rekao je dužnosnik HNS-a i HDZ-a 1990. Veso Vegar nakon jučerašnje sjednice. Objasnio je da svi novi prijedlozi podrazumijevaju ostanak sadašnje trojice članova Predsjedništva BiH.
Glavno vijeće je, po njegovim riječima, razmatralo i pokušaj otimanja nadležnosti u oblasti prostornog planiranja i građenja, kao i nastavku manipulacija vezanih za izgradnju autoceste na koridoru Vc. Voditelj odjela za prostorno planiranje i građenje Rudo Vidović, koji je zamjenik ministra prometa i veza BiH, predstavio je dosadašnje poteze vlasti u Federaciji BiH kazavši da se donose protuustavne odluke koje su na štetu države, ali i županija. Zato je Glavno vijeće HNS-a zadužilo izaslanike ovih stranaka u Domu naroda FBiH da ospore izmjene ovih zakona te da se pozovu na vitalni nacionalni interes. Odjelu za Ustav naloženo je poduzimanje zakonskih protumjera.
Podloga za pregovore u Mostaru
Dogovor Glavnog vijeća Hrvatskog narodnog sabora poslužit će kao temelj za pregovore čelnika šestorke koji će se okupiti u Mostaru sredinom lipnja. Stajališta srpskih stranaka uglavnom su poznata. Oni zagovaraju izravno biranje izaslanika za Dom naroda, ali i člana Predsjedništva BiH iz ovoga entiteta. Naime, srpske stranke pristaju i da se izbriše nacionalnost člana Predsjedništva koji se bira, ali bi on po logici stvari uvijek bio Srbin. Bošnjačke su stranke djelomično podijeljene, no u načelu podržavaju većinski sustav biranja.
RPŽ/VL