Pred milijun vjernika iz 153 zemlje svijeta Benedikt XVI. istaknuo važnost obitelji

Milano – Svečanom misom, koju je papa Benedikt XVI. predvodio u prostranom parku Bresso u Milanu, završen je VII. Svjetski susret obitelji.

S ovog skupa, Papa je u nekoliko navrata izrazio solidarnost sa stradalima u potresu, koji je pogodio sjeverne krajeve Italije i pozvao talijansku javnost, vladu i humanitarne organizacije, da hitno priskoče u pomoć pučanstvu. Pred milijun vjernika iz 153 zemlje svijeta istaknuo je važnost obitelji, koju čine – kako uči Biblija – muškarac i žena. Papa je priznao, da bračna vjernost nije, posebno danas, laka stvar, iako je Isus uzdigao brak na razinu sakramenta. Istaknuo je, da prava ljubav može promijeniti svijet.

Obraćajući se razvedenim i ponovno oženjenim bračnim parovima, istaknuo je kako Crkva prati posebnom brigom njihove boli. Preporučio je biskupijama da pronađu prikladne načine za pastoralni rad s takvim osobama.
Primijetio je kako u modernom gospodarstvu prevladava pojam koristi rada i proizvodnje, a ne pravednost, što šteti ne samo obitelji, već čitavoj društvenoj zajednici.

U nagovoru prije molitve Anđeo Gospodnji Papa je, među ostalim, najavio kako će se VIII. Svjetski susret obitelji održati 2015. u američkom gradu Philadelphiji. Pozvao je sve da pomognu obiteljima koje su najteže pogođene ekonomskom i društvenom krizom kao i stradalima u nedavnom potresu u Emiliji Romagni.

Obitelj, pobačaj, eutanazija, politika i vjera bile su središnje teme o kojima je govorio Papa tijekom trodnevnog boravka u Milanu, gdje je održan Svjetski susret obitelji, na kojem je sudjelovalo i predstavništvo Hrvatske biskupske konferencije i BK BiH. Da se Sveti otac ne osjeća najbolje potvrdili su i njegovi nastupi sa štapom u milanskoj La Scali i golfskim kolicima na stadionu Meazza na San Siru tijekom susreta sa krizmanicima i pokretnom platformom u katedrali. Tijekom molitvenog bdjenja i obiteljskih svjedočanstava u parku Bresso političarima je dao do znanja da ne smiju obećavati ono što znaju da ne će moći ostvariti. Jedini cilj mora biti dobrobit građana. Vjera mora postati – prema njegovom uvjerenju – duša politike. Političari su odgovorni pred Bogom i ljudima. Država mora služiti i braniti život i obitelj, koja se temelji na braku i koja mora biti otvorena rađanju i kao takva priznata od države. Postoje vrednote kao što je život, obitelj, sloboda i odgoj s kojima se ne može trgovati, istaknuo je Papa, koji smatra da je potrebno stvoriti zdravu politiku, koja će biti u službi građana, daleko od skandala, korupcije i privatnih interesa. Državni se zakoni moraju temeljiti na prirodnim, poštujući etička načela i dostojanstvo ljudske osobe. Naveo je dragocjenu konstruktivnu suradnju Države i Crkve, koja svojim pothvatima služi i pomaže narodu.

Papa odgovarao na pitanja obitelji, mladih i djece iz gotovo 100 zemalja

Papa Benedikt XVI. zamišlja raj sličnim svojoj mladosti. “Raj bi mogao biti kao moja mladost, tako da se nadam da ću se vratiti kući, kao da se vraćam iz dalekog svijeta”, rekao je Papa tijekom VII. Svjetskog susreta obitelji u Milanu, odgovarajući na pitanje djevojke iz Vijetnama.

Tijekom večeri s obiteljima, mladima i s djecom iz gotovo 100 zemalja svijeta u parku Bresso na sjeveru Milana Papa je bez predložaka odgovarao na pitanja. Više od 350.000 vjernika okupilo se 2. lipnja navečer u Bressu.

Obitelj iz Grčke Benediktu XVI. govorila je o krizi u njihovoj domovini. Papa je odgovorio da ta kriza pogađa i njega u srce: “Riječi su nedostatne, valja učiniti i nešto konkretno, a mi nismo u mogućnosti.” Političari u toj situaciji ne smiju samo skupljati glasove, nego imati pred očima opće dobro. Benedikt XVI. sugerirao je kao jedno od rješenja i partnerstvo između bogatih i siromašnih obitelji europskih zemalja, kako bi se ublažile posljedice krize. Partnerstvo između obitelji u Njemačkoj s obiteljima u Grčkoj bilo bi dobra stvar. Zamisliva su i partnerstva između župa. Tako bi se župe ili obitelji mogle pomagati tijekom gospodarskih teškoća.

Papa se potom osvrnuo na svoju mladosti, da bi objasnio kako on gleda na vječni život. Za njega je vlastita obitelj “bila kao duša”, pa i onda kada su vremena bila vrlo teška. U kući Ratzingerovih glazba je imala osobito važnu uloga. Njegov otac svirao je citru, a njegov brat George postao je veliki glazbenik.

Među obiteljima s kojima je Benedikt XVI. kratko razgovarao bila je i jedna iz okolice Ferrare. Zbog potresa obitelj od prošlog utorka živi u šatoru. Osvrćući se na kulturno partnerstvo između država, Benedikt XVI. je rekao da se mogu uspostaviti i slična gospodarska prijateljstva između imućnijih i siromašnih obitelji u Europi.

Papa je bez čitanja predložaka odgovorio obitelji koja je iznijela problem isključivanja iz sakramentalnog života onih koji su se rastali i ponovno oženili. Taj problem Benedikt XVI. nazvao je “velikom patnjom današnjeg vremena”. Crkva nema “recept” za rješenja tog problema. Ponovno oženjeni ne smiju biti isključeni, iako se ne mogu pričešćivati i ispovijedati, istaknuo je Papa. Kod takvih osoba morale bi doći do izražaja vjerničke zajednice. Unatoč svojoj isključenosti od primanja pričesti rastavljeni i preudani još uvijek mogu biti duhovno povezani s Kristom, rekao je Benedikt XVI.

RPŽ/IKA