Postignut kvorum: Sabor izglasao Zakon o ništetnosti, Jovanoviću skinut imunitet

Zagreb – Sa 72 glasa za i pet suzdržanih, Sabor je u petak izglasao Zakon o ništetnosti pravnih akata bivše JNA i pravosudnih akata bivše SFRJ protiv hrvatskih branitelja.

U sabornici se okupilo ukupno 77 zastupnika čime je Sabor postigao kvorum za donošenje odluka. Pored 64 zastupnika HDZ-a, u radu Sabora sudjeluju zastupnici HSS-a, četiri pripadnika nacionalnih manjina i troje nezavisnih – Đurđa Adlešič, Ivan Čehok i Zlatko Horvat, dok je bojkot zastupnik Kukuriku koalicije nastavljen i danas.

Pravosudna tijela neće postupati po zahtjevima ako su oni u suprotnostima s pravnim poretkom Hrvatske, a o tome će odluku donositi ministar pravosuđa, pojasnio je prijedlog amandmana ministar Bošnjaković koji je kasnije i izglasan.

Okupljeni saborski zastupnici izglasali su da se SDP-ovcu Željku Jovanoviću skine zastupnički imunitet. Njih 67 glasalo je protiv odluke Mandatno-imunitetnog povjerenstva da se ne skine imunitet saborskom zastupniku SDP-a.

Predsjednik Hrvatskog sabora Luka Bebić pozvao je jutros sve zastupnike da se vrate u sabornicu kako bi zajedno mogli završiti 6. zasjedanje »kako to dolikuje« i najavio glasovanje u 12 sati.

»Pozivam sve klubove, bez iznimke, sve kolege i kolegice koje poštujem i cijenim da se vrate u sabornicu i da zajedno završimo 6. zasjedanje Hrvatskog sabora«, proučio je Bebić zastupnicama i zastupnicima tijekom saborske sjednice.

Bebić je napomenuo kako je dužan učiniti sve što je u njegovoj moći da se to ostvari i da ne želi snositi ni najmanji dio odgovornosti za sadašnju situaciju.

Zato vas molim, vas u klupama,… u kancelarijama i foajeima da se vratite u sabornicu, apelirao je Bebić i naveo da će Sabor u 12 sati odlučivati o dijelu onoga što je po dnevnom redu.

»Svi oni koji osporavaju pravo Hrvatskom saboru da raspravlja o točkama dnevnog reda koje su ušle u dnevni red – nemaju pravo«, kazao je Bebić i dodao da će se o tome odlučivati kad bude kvoruma.

»Male, sitne kalkulacije, interesi i nesposobnost da se prijeđe preko nekih stvari, unatoč isprikama, pokazuje da je plan bio donešen daleko prije, a da su se onda tražili razlozi zbog čega se neće sudjelovati u radu Hrvatskog sabora«, ustvrdio je Bebić.

»Ako je bilo uvreda – bilo ih je i prije, i još gorih, na neke uvrede čuli smo i isprike, ne samo potpredsjednika Sabora nego i predsjednice Vlade, a ne sjećam se kad sam čuo isprike za uvrede i kvalifikacije kao što su muha zunzara, bjeloglavi sup i slično«, kazao je Bebić dodajući kako ispada da bi se jedni uvijek trebali ispričavati, a drugi vrijeđati.

Pozvao je, međutim, zastupnike da to zaborave i da se izdignu iznad sitnih kalkulacija.

Očekujem da će javnost dobro prosuditi tko trpa na svoja leđa probleme i rješava ih, pa čak i kad su nepopularni, a tko bježi, dodao je.

Bebić se osvrnuo i na neke tvrdnje da Sabor radi samo u plenumu te na prebrojavanja koliko je zastupnika u saborskim klupama.

»Ne slažem se s tom logikom, da se radi samo u sabornici. Tvrdim da se radi i u odborima, a ne znam što rade oni kojih danas nema jer se odbori ne održavaju, radi se i u klubovima, a ni oni se ne održavaju«, kazao je, uz ostalo, Bebić.

Zastupnici u Hrvatskom saboru jutros su zasjedanje nastavili raspravom o uredbi koju je vlada donijela na temelju zakonske ovlasti, vezano uz izmjene Zakona o tržištu plina, kojom se vladi omogućuje da na određeno vrijeme propiše najvišu razinu cijene plina za povlaštene kupce.

Vlada je Uredbu donijela početkom kolovoza ove godine, a odnosi se na poduzetnike koji se bave proizvodnjom, izuzev velikih potrošača plina. Svrha donošenja uredbe bila je zaštita gospodarskih interesa i osiguranje konkurentne cijene plina.

Početkom kolovoza, kada je uredba donesena, zbog višekratnog povećanja cijene plina, vlada je za povlaštene potrošače cijenu plina ograničila na 2,13 kuna po prostornom metru.

O uredbi su raspravljali samo HDZ-ovi zastupnici u sabornici.

U ime Kluba HDZ-a uredbu je podržao Goran Marić i kazao da Hrvatska često dolazi u situaciju kada je nužno poduzimati ciljane i selektivne mjere za pomoć gospodarstvu.

U pojedinačnoj raspravi Emil Tomljanović (HDZ) je rekao kako je takvo vladino rješenje pozitivno utjecalo na tijek gospodarskih aktivnosti u Hrvatskoj.

Replicirajući mu, Marić je kazao kako je ta »nužna« i »pravodobna« vladina intervencija tek posljedica, dok je pravi uzrok INA.

»Njihovom odlukom o nepravednom poskupljenju nanešena je velika šteta hrvatskom gospodarstvu, no vlada je to uspjela spasiti«, ocijenio je Marić.

Vlada je, kako je kazao Franjo Lucić (HDZ), činila sve kako bi pomogla hrvatskom gospodarstvu, kojeg je također zahvatila svjetska kriza.

»Kada uredba prestane vrijediti i INA I MOL morat će posvetiti veću pozornost gospodarstvu u Hrvatskoj«, ustvrdio je Lucić.

RPŽ/H