Zagreb – Skup Ne ćirilici u Hrvatskoj na kojem se na središnjem zagrebačkom trgu po policijskim procjenama okupilo 20.000 tisuća prosvjednika, a prema tvrdnjama organizatora preko 60.000, završen je nešto prije 14 sati uz zahtjev Vladi da promjeni hitno ustavni zakon o pravima nacionalnih manjina i da se Vukovar do 18. studenog proglasi gradom trajnog pijeteta u kojem nikad neće biti uvedena ćirilica.
– Ako u roku od tri mjeseca ne pokrenete zahtjev za tim, dat ćete nam do znanja da iskreno ne cijenite našu žrtvu, kazao je predsjednik Stožera Tomislav Josić dodajući: Ako tada 18. studenog dođete u Vukovar, pokazat ćemo da niste dobrodošli u Vukovar. Tad će im Vukovarci pokazati svu svoju negostoljubivost zbog njihove licemjernosti prema Vukovaru – poručio je Josić i dodao kako ove odore hrvatskih branitelja nekima u Vladi smetaju.
Kaže kako je nedostatak pijeteta prema žrtvama, njihovim obiteljima i preživjelima izutzetno frustrirajuće. Iako je temeljeno na zakonu, nije dovoljno jer u Vukovaru nema ulice u kojoj netko nije ubijen.
Zato mi stradalnici, branitelji i građani smatramo legitimnim zatražiti da se područje Vukovara smatra mjestom najbrutalnijeg stradanja i pijeteta te da kao takvo bude izuteto bude izuzeto od dvojezičnosti.
– Ako dođete u Vukovar postavljati ploče, mi ćemo pozvati sve naše prijatelje da dođu i nećemo dozvoliti da se to napravi, poručili su.
Prosvjednici s istaknutim brojnim hrvatskim i braniteljskim zastavama te transparentima u cijelosti su ispunili Trg bana Jelačića zbog čega je bio prekinut tramvajski promet. Prema novinarskim zapažanjima sve je proteklo mirno i bez incidenta uz tek poneke izolirane povike za dom.
Policija je izvijestila da je na skupu bilo 20.000 ljudi i da nije bilo potrebe za postupanjem. Druge procjene o broju prosvjednika znatno su veće, a organizatori tvrde da ih je bilo od 50.000 do 60.000.
Član Stožera za obranu hrvatskog Vukovara Ante Nadomir Tadić u proglasu koji je pročitao sa središnje pozornice zapitao je otkud pravo vlastima da uvode ćirilicu i ustvrdio da vlast ne poštuje narod jer se nije reagiralo na njihov prvi prosvjed u Vukovaru. Vlast, smatra, želi uvesti ćirilicu u Vukovar zbog nešto malo srpskih glasova na predstojećim izborima.
Organizatori su zamjerili predstavnicima Vlade što ih nisu primili na razgovor, nakon čega su uslijedili glasni zvižduci i negodovanja.
Pater Ante Perković koji je 90-tih proživio agresiju na Vukovar i torturu srpskih logora, poručio je s pozornice na kojoj su bili članovi braniteljskih udruga i Stožera, da nema nitko ništa protiv ćirilice jer je to čovjekovo bogatstvo. No, kako je dodao, kao što tri prsta nisu znak svetog trojstva tako ni ćirilica nije znak kulturne baštine nego nastavak agresije i zlostavljanja ovog prostora. Netko će reći ovo je govor mržnje ali ovo je govor o mržnji koja se na nas srušila devedesetih sve rušeći i ubijajući, poručio je Perković.
Predsjednik Stožera Tomislav Josić upozorio je da – ako vlast ne proglasi Vukovar gradom trajnog pijeteta – neće biti dobrodošla u Vukovar na dan obilježavanja žrtve Vukovara. Dodao je da ih podržava preko 300 braniteljskih udruga, poručivši da je vrijeme da se sve branitelji stave pod istu kapu. Suprotstavio se mišljenju dijela javnosti koji negativno govore o braniteljima.
Prosvjednici, od kojih su mnogi bili odjeveni u ratne odore glasno su izvikivali parole Vukovar, Vukovar i Zovi samo zovi. Gromoglasno skandiranje utihnula je minuta šutnje za sve poginule i nestale branitelje.
U sklopu programa nastupao je pjevač Marko Perković Thompson kojeg je organizator predstavio kao čovjeka kojeg isto progone kao i Vukovar jer je uvijek bio uz hrvatske branitelje.
Pred početak skupa emitirana je snimka posljednjeg ratnog izvještaja legendarnog novinara Siniše Glavaševića iz Vukovara o granatiranju toga grada u jesen 1991.
Okupljene je organizator pozvao na dostojanstven ali glasan skup kako bi došli do nekog rješenja.
Od vlasti se traži provjera prebivališta pripadnika srpske nacionalne manjine u Vukovaru jer smatraju da ih ima manje od 33,33 posto od ukupnog stanovništva zbog čega u Vukovaru prema zakonu ne bi trebalo uvesti dvojezičnost i ćirilične natpise.
Na skupu su poručili da u Hrvatskoj ima 22 nacionalne manjine, ali da samo jedna ne poštuje Hrvatsku i stalno pritišće hrvatsku vlast.
RPŽ/H