Pokolj nad jezidima u Iraku: Ovo nije kriza, ovo je katastrofa

Bagdad – Strašan pokolj na sjeveru Iraka. Militanti Islamske države ubili su najmanje 500 članova iračke etničke manjine – jezida. Neke od žrtava, među kojima su žene i djeca, militanti su žive zakopali.

Imamo dokaze koje su nam dali jezidi koji su pobjegli iz Sinjara te slike zločina koje pokazuju bez sumnje da su bande Islamske države ubile najmanje 500 jezida nakon što su osvojile Sinjar, rekao je irački ministar za ljudska prava Mohamed Šia al-Sudani. Sinjar je drevni dom jezida, jedan od gradova koji su osvojili sunitski militanti koji vide tu zajednicu kao štovatelje vraga.

Humanitarnu pomoć za 50-ak tisuća jezida zarobljenih na planini Sinjar tri su puta dosad dostavili Amerikanci. Danas prvi put i Francuzi i Britanci. Veliki dio jezida kroz improvizirani humanitarni koridor, koji oružjem osiguravaju pešmerge, bježi prema Siriji, u koju je navodno ušlo 20 tisuća izgladnjelih nesretnika, te Turskoj.

Islamska država proglasila je kalifat u dijelovima Iraka i Sirije te natjerala desetke tisuća jezida i kršćana da pobjegnu iz svojih domova. Rok koji je Islamska država dala obiteljima jezida da se obrate na islam istekao je u nedjelju u podne. Uz pomoć američkih zračnih udara kurdske snage vratile su pod svoju kontrolu dva grada u sjevernom Iraku porazivši borce Islamske države, rekao je visoki kurdski dužnosnik Hoshijar Zebari dodajući da ta vojna pobjeda još uvijek ne znači preokret u sukobu.

Između 20.000 i 30.000 Iračana, izbjeglica s planine Sinjar, uspjelo je uz pratnju kurdskih snaga sigurno stići u Siriju, a potom se vratiti u Kurdistan, rekli su kurdski dužnosnici. Većinu smo prebacili jučer, a operacija još traje. Još uvijek nismo sigurni koliko ih je još ostalo u planinama, rekao je kurdski dužnosnik Šavkat Barbahari.

Što je gore: Očajnički se boriti za vlastiti život ili gledati kako drugi umiru bez dovoljno hrane i pića?”, pitanje je koje CNN postavlja na početku potresne reportaže o desecima tisuća jezida koje su džihadisti Islamske države protjerali u pustinju.

Jedan od prognanih jezida je i 33-godišnji Tariq, koji je CNN-u kazao: “Na svoje vlastite oči sam vidio kako se psi hrane mrtvim tijelima. Ovo nije kriza, ovo je katastrofa”.

Islamisti su došli u njegovo rodno selo Tal Benat-Sinjar i dali im ultimatum  – ili se preobratite do podneva idućeg dana ili umrite. Jezidi su tada odlučili bježati u pustinje.

Oni koje nisu ubili džihadisti, umirali su u teškim patnjama od gladi i žeđi. Među mrtvima je i Tariqov 80-godišnji otac, koji je umro nakon dva dana na ekstremnoj vrućini bez vode i hrane. Inače, temperature dosežu do 50 stupnjeva.

Tariq kaže da je izbrojio 500 do tisuću tijela, od kojih su neka postala hrana gladnim psima, prenosi CNN.

U planinama je trenutno, bez hrane i vode, su tisuće jezidskih obitelji. SAD nastavlja s dostavom humanitarne pomoći.

Jezidi su kurdska skupina koju karakterizira pripadnost specifičnoj religiji – drevnoj preteči Islama. U islamskoj su povijesti često bili proganjani zbog vjere. Najviše ih ima u Iraku, a nešto manje u Armeniji i Njemačkoj. Populacija jezida u opasnosti je od istrebljenja jer ih islamisti smatraju štovateljima vraga.

RPŽ/H/DB