Počelo suđenje inspektoru heroju koji je razotkrio Nadanov bunker s blagom

Na zagrebačkom Županijskom sudu danas je počelo suđenje Josipu Vrbiću (rođenom u Zavidovićima) policajcu specijaliziranom za umjetnine koji je na tom polju dugi niz surađivao s Interpolom, a koji je optužen da je mobitelom snimio nekoliko fotografija skrovišta za umjetnine bivšeg predsjednika Hrvatske gospodarske komore (HGK) Nadana Vidoševića i dao ih jednom dnevnom listu.

Nakon što je pročitana optužnica, Vrbić je poručio kako se ne osjeća krivim. U optužnici stoji da je Vrbić i nezakonito držao streljivo i drugo oružje prilikom pretresa u policijskom uredu. Obrana kaže da je dio streljiva zatekao u radnoj prostoriji te da ga nije stigao predati, a dio je građanima dopušten za držanje.

Na današnjem ročištu saslušano je pet svjedoka – tri iz policije, jedna novinarka te jedan Vrbićev prijatelj. Obrana je kazala kako je sporna puška, za koju ga se tereti kako ju je nezakonito držao, ostala u uredu još od osobe koja je tamo radila prije Vrbića. Radi se o Damiru Lešku koji je bio među svjedocima i koji je rekao kako je popisao sve što je ostavljao u uredu, ali da se ne sjeća je li među tim stvarima bila i puška.

Svjedočila je i Darija Dragović, djelatnica MUP-a koja radi u uredu do Vrbićevog, a koja je kazala kako joj je optuženi pričao o oružju koje je zatekao u uredu.

Na klupu za svjedoka sjeo je i Dean Savić, voditelj službe za organizirani kriminal PNUSKOK-u koji je također ostavio otvorenu mogućnost da je sporna puška u uredu ostala nakon Leška.

Spomenimo još i da je Vrbić član Komisije za uništenje oružja.

Iako nije morala, svjedočila je i novinarka kojoj je Vrbić ustupio fotografije – Vanja Nezirović. Ona je kazala kako se nakon pretresa Vidoševićeve vile s Vrbićem našla na kavi gdje joj je on pokazao fotografije i na njen upit joj ih poslao. Novinarka se prisjetila da je Vrbić bio šokiran onim što je vidio u podrumu vile na Prekrižju te da joj je ispričao kako se i ranije bavio slučajevima povezanima s Vidoševićem, ali da je unutar sustava nailazio na zapreke. Zato je, navodno, bio u strahu da bi sporne fotografije mogle ostati skrivene od oka javnosti.

Zahvaljujući Vrbićevim fotografijama javnost je mogla vidjeti dio kolekcionarskog blaga kojeg je u bunkeru svoje vile čuvao dugogodišnji čelnik HGK uhićen zbog izvlačenja 30-ak milijuna kuna iz ustanove koju je vodio 18 godina.

Prema pisanju medija Vidoševićeva je zbirka procijenjena na oko pet milijuna eura, no vrijednost joj je navodno i nekoliko puta veća. I umjesto nagrade za razotkrivanje neviđenog kriminala s umjetninama, a mnogi upućeni tvrde da je to samo vrh ledene sante, inspektor Vrbić je završio na sudu.

RPŽ/H