Sarajevo – Parlament Federacije Bosne i Hercegovine uskoro će se izjašnjavati o inicijativi za promjenu entitetskog ustava, koja bi omogućila da gradonačelnike Mostara i Sarajeva ubuduće biraju izravno građani na izborima, saznaje Večernji list. Zagovornici ovakva rješenja dolaze iz nekoliko vladajućih i oporbenih stranaka, a formalni predlagatelj je zastupnik Socijaldemokratske unije (SDU) u Domu naroda Miro Lazović.
Praksa izravnog izbora gradonačelnika na izborima za sada se primjenjuje samo u Banjoj Luci, dok o prvom čovjeku Sarajeva i Mostara odlučuju vijećnici gradskih vijeća. Lazović i njegovi istomišljenici smatraju da je takav način suprotan Europskoj povelji o lokalnoj samoupravi te da je dosadašnje iskustvo pokazalo kako politička volja i interesi građana iskazani na izborima nisu presudni kod izbora gradonačelnika u Sarajevu i Mostaru.
Dosadašnja praksa da gradonačelnika Mostara biraju gradski vijećnici, a posebno aktualne stranačke podjele i javna blamaža u izboru gradonačelnika, dokazuje da građani postaju taoci neprincipijelnih dogovora političkih stranaka i njihovih interesa, što je potrebno promijeniti na način da građani Mostara neposrednim i tajnim izborom biraju gradonačelnika, objašnjava Miro Lazović, zastupnik SDU–a. Ovakvo rješenje moglo bi spriječiti da se ubuduće ponavljaju situacije poput sadašnje u gradu na Neretvi. Naime, Mostar niti sedam mjeseci nakon lokalnih izbora nema izabranog novoga gradonačelnika.
Problema je bilo i s izborom gradonačelnika glavnoga bh. grada, pa su morala proći gotovo četiri mjeseca prije nego je izabran nasljednik Semihe Borovac na toj dužnosti u Sarajevu.
Ako inicijativa za promjenu entitetskoga ustava, koja bi omogućila da gradonačelnike Mostara i Sarajeva ubuduće biraju izravno građani na izborima. bude prihvaćena, građani Sarajeva bi na izborima birali i članove Gradskoga vijeća, što danas nije slučaj. Gradsko vijeće se popunjava izborom određenog broja vijećnika iz četiri gradske općine, a sadašnja struktura Gradskog vijeća Sarajeva niti izbliza ne odgovara izbornoj volji građana. Za Mostar se, pak, prema ovoj inicijativi koja će se naći pred parlamentom Federacije Bosne i Hercegovine, ne predlaže izravan izbor Gradskoga vijeća, iako je upitno u kojoj mjeri se struktura gradskoga parlamenta podudara s izbornom voljom građana.