Odluka o referendumu u ponedjeljak

Ljubljana – Slovenska udruga 25.lipnja 1991. tvrdi da je prikupila 2500 potpisa građana potrebnih da se raspiše referendum o ulasku Hrvatske u NATO. Predsjednik udruge Marjan Podobnik rekao da će zatražiti referendum ako parlamentarni Odbor za vanjsku politiku u ponedjeljak ne bude prihvatio izjavu da Slovenija ne priznaje ni jedan hrvatski dokument nastao nakon 25.lipnja 1991. koji prejudicira granicu.

Udruga 25.lipnja 1991 želi referendum o ulasku Hrvatske u NATO na osnovu Zakona o narodnoj inicijativi. Po tom zakonu neki zakonski akt, koji je u parlamentu već donesen, može se dovesti u pitanje ako predlagači u roku od sedam dana nakon što je izglasan u parlamentu prikupe 2500 zahtjeva za održavanje tzv. naknadna zakonodavnog referenduma. Ako uspiju, parlament im mora odrediti rok od 35 dana za prikupljanje još 40.000 potpisa da se raspiše referendum. Tada bi, bez obzira na to bi li ih prikupili, inicijatori uspjeli u namjeri da miniraju pristup Hrvatske NATO–u. Slovenija naime u tom roku ratifikacijski protokol ne bi mogla poslati u Washington jer on prije kraja referendumske procedure ne bi bio na snazi.

Ratificirani protokoli svih zemalja članica trebali bi do kraja ožujka biti dostavljeni SAD–u kako bi Hrvatska i Albanija na sastanku na vrhu NATO–a u Strasbourgu i Kehlu početkom travnja mogle sudjelovati kao punopravne članice.

Pahor i Janša protiv referenduma

I sadašnji i bivši slovenski premijeri, Borut Pahor i Janez Janša, protive se mogućem referendumu o članstvu Hrvatske u NATO–savezu jer bi Slovenija mogla kasniti u slanju protokola o ulasku Hrvatske u Sjevernoatlantski savez.

A predsjednik slovenske Nacionalne stranke Zmago Jelinčič već je predao parlamentu svoj prijedlog Zakona o referendumu za ulazak Hrvatske u NATO. Jelinčić kaže kako je to učinio baš da bi preduhitrio Pučku stranku koja će se vjerojatno nagoditi s vladom i odustati od referenduma.