Mostar – Zakon o porezu na dohodak u Federaciji BiH, koji je donesen početkom ove godine, počet će se primjenjivati od 1.siječnja 2009. godine. Usprkos činjenici da će od 1.siječnja na snagu stupiti izmjena Zakona o doprinosima na plaće u FBiH, gospodarsatvo i zaposlenici ovog dijela države i dalje će plaćati najveće namete u Europi. Trenutno, na netto plaće uposlenih u FBiH opterećenja za doprinose te raznovrsne takse iznosi čak 69,97 posto.
Ništa značajno neće se zbiti ni od početka naredne godine, jer će za 0,5 posto biti smanjen namet za zdravstveno osiguranje koje plaća zaposlenik i jedan posto za mirovinsko osiguranje koje plaća poslodavac, dok se kumulativno doprinosi za osiguranje od nezaposlenosti umanjuju za 0,5 posto. Dakle, ukupno smanjenje doprinosa iznosi dva posto, što znači da će plaće i dalje biti opterećene doprinosima i taksama u visini od 68 posto netto plaće!
Istovremeno, u RS–u su ukupni nameti na plaće drastično smanjeni, na samo 49,5 posto od netto plaće zaposlenih, a u proceduri su i nove izmjene propisa kojima će i ova opterećenja biti dodatno smanjena. Uz sve to, poslodavci u FBiH izloženi su i nametima poput plaćanja taksi za šume i turističke zajednice…
U javnosti poznatiji kao Zakon o porezu na plaće, uvodi novi sustav jedinstvenog oporezivanja u FBiH, a podrazumijeva oporezivanje prihoda i od samostalnih djelatnosti: dobiti fizičkih osoba, prihoda od poljoprivrede i šumarstva, od autorskih prava, patenata i tehničkih unapređenja, zatim od imovine i imovinskih prava, kapitala te od dobitaka u nagradnim igrama i igrama na sreću.
Obveznici po ovom zakonu nisu građani koji ostvaruju prihode od mirovina, te oni koji ih ostvaruju na osnovi socijalnih potpora ili posebnih propisa o pravima ratnih vojnih invalida i civilnih žrtava rata. Zakonu ne podliježu ni službenici Ureda visokog predstavnika.
Zakon propisuje jedinstvenu poreznu stopu na dohodak od 10 posto mjesečno, s tim što je neoporezivi dio plaće 300 KM. Neoporezivi dio može biti i veći, ovisno o visini takozvanog osobnog odbitka, a to su, u principu, olakšice na temelju broja izdržavane djece u kućanstvu, izdržavanja bračnog druga, invalida u kućanstvu i sl.
Olakšice se tehnički ostvaruju na osnovi porezne kartice. Da bi je obveznik dobio, treba ispuniti zahtjev koji će moći preuzeti izravno od poslodavca ili Porezne uprave. Uz zahtjev se prilažu i dokumenti: rodni list svakog izdržavanog djeteta, vjenčani list za izdržavanje bračnog partnera, zatim dokaz o visini primanja izdržavane osobe, dokaz o postojanju eventualnog invaliditeta te uvjerenje o zajedničkom kućanstvu.
S obzirom na činjenicu da će vrlo brzo oko pola milijuna građana u FBiH morati predati zahtjev za dobivanje porezne kartice, od rodnih i vjenčanih listova do potvrda o školovanju ili invaliditetu, Ministarstvo financija FBiH dalo je preporuku da se mogu priznavati i dokumenti stariji od šest mjeseci. To će, izvjesno je, olakšati zaposlenima da predaju svu traženu dokumentaciju, ali i izbjegnu velike gužve u općinama koje izdaju tražene potvrde.
Krajnji je rok za predaju zahtjeva za izdavanje porezne kartice 1.svibnja 2009. godine, ali poslodavci već siječanjske plaće moraju obračunavati po novome modelu te za svoje zaposlenike plaćati porez na dohodak. Kako će u praksi izgledati obračun, objasnili su iz Porezne uprave FBiH, koja je dostavila primjer budućeg obračuna poreza na dohodak građana. Već sada je poznato da će zaposlenici koji nemaju pravo na dodatne povlastice, osim zakonske od 300 konvertibilnih maraka, ubuduće plaćati veći porez.