Njemačka vrlo teško protiv Alžira, Francuska bolja od Nigerije

Rio – Njemačka je nakon 120 minuta igre u Porto Alegreu pobijedila Alžir s 2:1 i izborila četvrtfinale Svjetskog prvenstva, gdje je 4. srpnja u Rio de Janeiru čeka Francuska.

Vahid Halilhodžić je sa svojim Alžirom jako namučio favoriziranu Njemačku, većim dijelom utakmice Alžirci su bili praktički ravnopravna momčad i prijetili su Elfu, koji je ipak potkraj utakmice i u dodatnom vremenu pokazao da je kvalitetnija ekipa i upisao je pobjedu 2:1.

Alžir nije izbacio moćnu Njemačku, ali ju je odveo u neizvjesnost produžetaka. Alžirci su pokazali vrlo hrabru igru, i to čak bez šest igrača koji su protiv Rusije napravili podvig i ušli u osminu finala prvi put u povijesti. Njemački stroj nije u 90 minuta pronašao rupu u taktički discipliniranoj igri Alžiraca, kod kojih je vratar Rais Mbohli bio sjajan na vratima, dok je na drugoj strani njemački vratar Neuer zapravo cijelu utakmicu igrao stopera.

– Trebamo biti sretni jer smo prošli. Očekivali smo tešku utakmicu i znali smo da ćemo imati puno problema. Imali smo bolje prilike, ali ih jednostavno nismo znali iskoristiti. Alžirci su se odlično branili i nije nam bilo lako stvoriti situaciju za gol. Nismo bili dobro postavljeni u nekim situacijama i to je njima dalo prilike, No, sve smo zato nadoknadili u produžetku – rekao je kapetan Njemačke, Philipp Lahm.

Inače, ove dvije reprezentacije vuku ”repove” još sa SP-a u Španjolskoj 1982. godine. Tada je, naime, Zapadna Njemačka pobijedila Austriju ”samo” sa 1:0 te time izbacila Alžir kojem je odgovarala pobjeda s više pogodaka razlike. Afrikanci su optužili spomenute suparnike za dogovor te nikad nisu oprostili Nijemcima. A do današnjeg ogleda Alžirci su dvaput bili bolji od Elfa. Na spomenutom SP-u iznenadili su ih i slavili s rezultatom 2:1, a nešto prije, 1964. godine bili su bolji i u prijateljskom ogledu (2:0).

Nijemci u četvrtfinalu idu na Francuze, koji su ranije također uz dosta poteškoća, bili bolji od Nigerije s 2:0.

Njemačka reprezentacija je tri puta bila svjetski prvak (1954., 1974., 1990.), a Elfu je ovo osma uzastopna pobjeda u osmini finala na svjetskim prvenstvima od 1986. godine. Alžiru je već sam plasman u osminu finala najveći uspjeh u povijesti.

Ponosan sam na svoje igrače jer je Francuska opet među osam najboljih na svijetu. Junački smo se borili protiv tjelesno vrlo jakih Nigerijaca, izjavio je nakon pobjede nad Nigerijom (2:0) i plasmana u četvrtfinale SP-a francuski izbornik Didier Deschamps.

Od samog početka utakmice morali smo se nositi s fizički nadmoćnijim protivnikom. Na utakmici je bilo puno dvoboja i starteva, ponekad čak i grubih, a opet nismo ustuknuli. Od 60. minute sam vidio da oni padaju, a mi smo podigli sviju razinu igre i zasluženo pobijedili. Imamo četiri dana za odmor i potom slijedi borba za četvrtfinale, kazao je Deschamps.