Njemačka i EU zgrožene SDP-ovom zaštitom udbaša Perkovića; VIDEO bavarske tv o Perkoviću

Zagreb – Predsjednik Odbora za europske poslove njemačkog Bundestaga Gunther Krichbaum naglasio je u Zagrebu da je Njemačka dala veliku potporu ulasku Hrvatske u Europsku uniju, ali je istodobno izjavio kako ga iritira činjenica što je Sabor donio zakon kojim se sprječava izručenje bivšeg čelnika jugoslavenske tajne službe Josipa Perkovića Njemačkoj.

Krichbaum, član CDU-a kancelarke Angele Merkel, zabrinut je što je Hrvatska, donošenjem zakona kojim se onemogućuje primjena europskog uhidbenog naloga za zločine počinjene prije 2002., spriječila izručenje Perkovića u Njemačku gdje ga pravosudne vlasti traže zbog sumnje da je organizirao ubojstva hrvatskih emigranata. Istodobno, smatra da je to pitanje odnosa Hrvatske i Europske unije te da nije posao Njemačke da nadzire poštuje li Hrvatska europske pravne propise.

Njemački parlamentarac vjeruje da će Europska komisija naći pravi način kako reagirati na zakonske izmjene u Hrvatskoj te da je dovoljno jasna poruka europske povjerenice za pravosuđe Viviane Reding da će Hrvatska morati provoditi europski uhidbeni nalog. Krichbauma čudi to što je Hrvatska donijela zakonske izmjene nakon što su sve članice EU ratificirale hrvatski pristupni ugovor, a prije samog pristupa, odnosno stupanja na snagu europskog uhidbenog naloga.

Moj je dojam da je zakon donešen da zaštiti Perkovića i moje je mišljenje da to nije prihvatljivo, rekao je Krichbaum, koji smatra da taj potez nije način na koji se postupa s prijateljima u Europskoj uniji. Dodao je kako jedino pravni postupak, koji je u tijeku u Njemačkoj, može pokazati je li Perković zaista kriv ili nije.

Uz napomenu da se on kao parlamentarac ne može miješati u poslove vlade, Krichbaum smatra da Njemačka nije sretna zbog zakonskih promjena u Hrvatskoj. Hrvatska može činiti što god hoće, ali u okviru europskog prava koje je sama prihvatila, podsjetio je.

Bavarska televizija: ‘Perković je utjecajan i opasan u RH’

Bavarska televizija (BR) objavila je poduži prilog o slučaju Josipa Perkovića i njegovoj ulozi u UDBA-i, odnosno hrvatskoj politici nekoć i danas. Podsjećaju na politička ubojstva Hrvata od strane UDBA-e, potražili su Perkovića i na njegovoj zagrebačkoj adresi, a ističu kako je on i danas ‘opasan i utjecajan’ te da ga je Hrvatska zakonom zaštitila

Videoprilog ima hrvatske titlove, pa pogledajte kako bavarski novinari gledaju na slučaj Josipa Perkovića koji je novi kamen smutnje na relaciji Zagreb-Berlin.

Video pogledajte na http://www.youtube.com/watch?v=Qm4c7h780hs

Stigla 84 europska uhidbena naloga

S ulaskom u Europsku uniju u Hrvatsku su stigla 84 europska uhidbena naloga, među njima i uhidbeni nalog za Josipa Perkovića. Počela su i prva uhićenja, ali policija prema Perkoviću neće postupati. Glavni ravnatelj policije Vlado Dominić izjavio je kako su dosad u Hrvatsku stigla 84 europska uhidbena naloga, od kojih se njih 19 odnosi na kaznena djela počinjena prije 2002. Policija je, također, locirala 28 osoba, a 22 su privedene.

Dominić je potvrdio da je jučer iz Njemačke stigao nalog i za uhićenje Josipa Perkovića, no policija nije prema njemu postupila, jer se tereti za kazneno djelo počinjeno prije 2002. Njemačka Perkovića traži zbog umiješanosti u ubojstvo hrvatskog emigranta Stjepana Đurekovića 1983.godine.

Hrvatski je sabor zakonskim izmjenama prošloga petka onemogućio primjenu europskog uhidbenog naloga na zločine počinjene prije kolovoza 2002. godine. Zakon o pravosudnoj suradnji s članicama EU-a u kaznenim stvarima, i kolokvijalno je nazvan Lex Perković.

Pusić: Ustav treba mijenjati malo i rijetko!

Ministrica vanjskih poslova Vesna Pusić demantirala je medijske spekulacije o tome kako bi u slučaju promjene Ustava, u koji bi se uvrstila i odredba o nezastarijevanju slučajeva politički motiviranih ubojstava, bila spremna čak istupiti iz Vlade.

Mislim da je sve, ako dolazi do nekih rasprava s Europskom komisijom, da je sve rješivo unutar zakona, modifikacija zakona. Mislim da nitko nije prijatelj čestih promjena ustava. Ustav treba mijenjati malo i rijetko, rekla je ministrica vanjskih i europskih poslova Pusić.

RPŽ/H/TP