Beograd – Vesna Vulović, sada u šezdesetoj zimi svoga prvog i trideset šestoj drugoga života, čula je od neznanoga novinara koji je zvao iz Prištine o senzacionalnome izvješću njemačkog dopisnika. Češka tajna služba falsificirala pad zrakoplova i rekord Vesne Vulović?
Pitao me što se doista dogodilo s JAT–ovim zrakoplovom? Otkud bih ja znala nešto drugo osim onoga što sam doživjela i potom čula – uzvratila sam mu i odbila dalji razgovor o toj temi. Jedino što vama mogu reći je da je nebulozna tvrdnja da smo letjeli na visini od kojih stotinjak metara.
I laicima je jasno da na polovici puta ne možeš letjeti na manjoj visini od sedam tisuća metara. A deset tisuća i više metara je uobičajena visina na međunarodnim linijama! – prokomentirala je uzrujana Vesna.
Sudbonosna zamjena
Prisjetila se tragičnog događaja i rekla da taj dan uopće nije trebala biti u zrakoplovu.
– Naravno da se sjećam tog leta u zrakoplovu s oznakom ZU–AHT. Nisam bila planirana za nj, nego je trebala poći moja kolegica i imenjakinja, koja je međutim, napravila scenu da nije njezin red. Prihvatila sam da je zamijenim i od tada 27.siječnja slavim kao drugi rođendan. Kad je druga Vesna saznala da je igrom slučaja preživjela, smjesta je napustila posao stjuardese.
U Kopenhagenu smo mijenjali posadu iz Stockholma i tada mi je među putnicima koji su se iskrcali upao u oči blijedi, nervozni i zbunjeni momak koji je drhtao kao u groznici. Najprije sam na njega kanila upozoriti kapetana, Slovenca Ludviga Razdriha, ali sam se posramila kako ne bi pomislio da paničarim nakon svega osam mjeseci letačkog staža. Ne znam što bih još rekla o tom prividu.
Poginulo je dvoje stjuarda, Bobana Gavranović i Gale Dimitrijević. Pokojni Gale je dotle letio na prekooceanskim linijama, ali je zamolio da ga prebace na kraće, europske, jer se u njega bio uvukao strah. Ali protiv sudbine se ne može! – kaže Vesna Vulović, koju je u šumi kraj mjesta Srbska Kamenice, napola živu, pronašao lugar Bruno Henke.
Pozvao je vatrogasca Zdenka Kubika koji ju je, ludo vozeći, prebacio do bolnice u Velikoj Kamenici. Tada joj je liječnik Miroslav Randa ubrizgao četiri litre krvi, ali nije davao ni pola promila izgleda da će preživjeti. Ipak, čudo se dogodilo.
Vesna se triput našla na naslovnici Guennessove knjige rekorda, a njezin direktor Norris Mc Whirter joj je uručio zlatno odličje kao jednoj od šest osoba uz koje se veže najnevjerojatniji događaji. Na jednoj od svečanosti upoznala je i svoga glazbenog idola Paula McCartneyja koji je svjetski rekorder po zaradi od glazbe i čiji je sastav The Beatles bio najdulje na prvom mjestu svjetske top–liste po broju prodanih ploča.
Kad sam mu prišla u nakani da mi da autogram, Paul me je pretekao i zatražio da mu se potpišem na svojoj slici u knjizi!
Spasilac Bruno umro
I nakon nesreće je više puta letjela, a sjeća se zgode iz zrakoplova meksikanske kompanije dok je išla na televizijsku emisiju u Mexico. – Stjuardesa je saznala tko sam pa smo zapodjenule priču. Pitala sam je na kojoj smo trenutnoj visini. Odgovorila je na 11.000 metara. Tada sam joj rekla da kad bismo sada pale, oborila bih vlastiti rekord, na što je ona praznovjerno uzdrhtala.
Poslije oporavka Vesna se zaposlila u komercijali JAT–a. Kad je 1991. u radijskom intervjuu izjavila da su se Srbi obogaljili pod Slobodanom Miloševićem, prorežimski šefovi su joj najprije znatno skinuli plaću, a potom je prije vremena poslali u invalidsku mirovinu koja danas iznosi oko 250 eura.
Kaže da je u svom četverosobnom stanu u beogradskoj ulici 29. novembra, koji će zamijeniti za dva; jedan će iznajmljivati da bi sastavila kraj s krajem, a u drugome osamljeno živjeti sa svoje četiri mačke. Vesnina je ljubav prema mačkama poznata, a osim svojih hrani i više skitnica iz dvorišta. Od osnutka je članica Demokratske stranke koju je utemeljio pokojni Zoran Đinđić.
Iz JAT–a su je šest godina na obljetnicu pada zvali na komemoraciju u mjestu Srbska Kamenice, ali to je trajalo do 2002. kad su prestali.
Uoči te posljednje komemoracije autobus koji nas je vozio iz Praga, umalo da se prevrnuo ispred Serbske Kamenice. I taj put sam, dakle, preživjela. A tada sam saznala da je moj spasitelj lugar Bruno umro, da su njegovoj unučici nadjenuli ime Vesna, a Vesna se zove i novi motel sagrađen u tom selu – zaključila je Vesna Vulović, rekavši da više neće progovoriti ni riječ o padu zrakoplova DC–9.