Sarajevo – Pitanje upisa više od 2.000 ljudi iz Posavine, većinom Hrvata, u središnji birački popis je pitanje budućnosti Hrvata u Republici Srpskoj i ukupne opstojnosti hrvatskog naroda u BiH, ocijenio je danas na konferenciji za novinare u Sarajevu predsjednik HSS–NHI Ivan Krndelj.
Odluku Središnjeg izbornog povjerenstva BiH kojom ovim građanima nije omogućen upis u birački popis zbog nevažećih uvjerenja o državljanstvu, Krndelj je ocijenio kao oduzimanje prava glasa građanima i njihova prava da utječu na promjenu vlasti. SIP BiH danas treba donijeti odluku po zahtjevu ove stranke za preispitivanje ranije odluke.
“Ovim činom oni su pokazali da se žele vratiti. Očito da priča kako je povratak završen, da se Hrvati neće vratiti, pada u vodu. Očito je da etnički čiste teritorije žive u glavama političara u RS–u, pri čemu nema razlika između bivše i sadašnje vlasti ovog entiteta”, kazao je on. Predsjednik HSS–NHI je rekao da su državne institucije BiH ovaj problem trebale davno riješiti i da država treba povući poteze da se riješi problem njenih građana.
Navodeći da su uvjerenja o državljanstvu izdana u Slavonskom Brodu, gdje su tijekom rata prebačene matične knjige iz Bosanskog Broda i Dervente, bila valjane za prošle izbore, Krndelj je rekao da Hrvati ne mogu vaditi uvjerenja o državljanstvu u Derventi, gdje ih se upućuje na tzv. “nelegalni” ured u Slavonskom Brodu.
“Nećemo odustati od Posavine. Nijedan hrvatski političar neće smoći hrabrosti prodati Posavina još jednom,” kazao je predsjednik HSS–NHI Ivan Krndelj.
Na konferenciji za novinare bilo je još riječi o problemima u školstvu u mjestima gdje žive Hrvati. Predsjednik Općinskog odbora HSS–NHI Usora Jozo Rajkovača kazao je da 30 posto od 200 učenika iz ove općine još nije riješilo problem gdje ići u školu, jer je Usora jedina općina u FBiH koja ne može organizirati obrazovanje na svom teritoriju zbog opstrukcija Ministarstva obrazovanja Zeničko–dobojske županije. Ovo ministarstvo, naveo je on, još nije dalo suglasnost za prelazak učenika osnovne škole u novosagrađeni objekt.
Koordinator Vijeća roditelja za Hercegovačko–neretvansku županiju – škole na hrvatskom jeziku Mijo Peran kazao je da roditelji učenika u ovoj županiji nisu protiv reforme obrazovanja i uvođenja devetogodišnjeg osnovnog obrazovanja, nego samo žele da se ova reforma provede detaljno.
Za Hrvate je prihvatljiv sustav devetogodišnjeg obrazovanja 1+8 kako bi se učenici mogli kasnije upisati u škole u Republici Hrvatskoj, a zbog nepripremljenosti roditelji traže još godinu dana za uvođenje devetogodišnjeg osnovnog obrazovanja u ovoj županiji, kazao je Peran.