„Nelegitimni“ Komšić: Sve ovo više nema smisla, potrebni izvanredni izbori u BiH

Sarajevo – Predsjedatelj Predsjedništva BiH Željko Komšić zauzeo se za održavanje izvanrednih izbora nakon što se vodeće političke stranke niti nakon skoro godinu dana od održavanja redovnih općih izbora nisu uspjele dogovoriti o uspostavi parlamentarne većine koja bi podržala novo Vijeće ministara, odnosno državnu vladu Bosne i Hercegovine.

»Nikako nije dobro da sadašnje Vijeće ministara ostane do sljedećih izbora. Ja sam sklon tome da se, ako već nema dogovora, ide i na izvanredne izbore, jer sve ovo više nema nikakvog smisla. Ali, tek tu dolazimo do problema. Ni u Ustavu ni u zakonima ne postoji regulirano pitanje izvanrednih izbora. Tko ih, kada i zašto zakazuje, kako se održavaju, koje razine vlasti obuhvaćaju, itd. Postoji, istina, teorijska i dijelom pravna mogućnost da Parlamentarna skupština raspusti samu sebe, proglasi održavanje novih izbora, regulira odlukom o raspuštanju sve detalje vezane uz održavanje tih izbora i da to bude praktična osnova za izvanredne izbore. A nisam siguran bi li itko mogao uvjeriti državne zastupnike ili barem neophodnu većinu njih da to urade, da praktično sami sebe raspuste«, kazao je Komšić u razgovoru koji je u petak objavio sarajevski Dnevni avaz.

Komšić je odgovorio i na pitanje o osporavanju legitimiteta njegova izbora za hrvatskoga člana Predsjedništva BiH, jer dvije vodeće stranke s hrvatskim predznakom u BiH, HDZ BiH Dragana Čovića i HDZ 1990 Bože Ljubića, tvrde da Komšić nije izabran glasovima većine hrvatskih birača.

»Meni je postalo pomalo već dosadno odgovarati na ovakva pitanja. Ne opterećuje me tko me, kako i kada prihvaća. Ja sve njih prihvaćam kao svoje, bez obzira na to što oni mislili o meni i prihvaćali oni mene ili ne«, kazao je Komšić, koji apsurdnim smatra i osporavanje legitimiteta i legaliteta Vlade Federacije BiH od dviju vodećih hrvatskih stranaka i Hrvatskog narodnog sabora (HNS) BiH.

»Dva HDZ-a danas u pregovorima o formiranju državne vlasti traže i rekonstrukciju federalne vlade. Čak se čini da je to sada njihov najbitniji zahtjev. Ali, gledajte apsurda i paradoksa: oni danas traže ono što su imali na pregovorima u OHR-u i na što su svi pristali, a oni tada odbili. Dakle, danas traže upravo ono što su tada odbili«, tvrdi Komšić.

Prema njegovim riječima, stavove Hrvatskog narodnog sabora, koji je pozvao Hrvate čak i na neposluh prema Vladi FBiH, treba promatrati u okvirima Ustava i zakona.

»Formalno, HNS ima status nevladine organizacije, međutim, i mnogo bitnije, HNS ima političku snagu. HNS ima pravo na svoje stavove i na institucionalnu legitimnu i legalnu borbu za svoje stavove. Imaju pravo, kao što ga svatko ima, i na predlaganje izmjena ustavnog sustava. I to je legalno i legitimno. Ali, nemaju pravo na nepoštovanje Ustava i zakona te odluka donesenih od institucija predviđenih Ustavom i propisima donesenim u propisanim procedurama. Nadam se da HNS nema namjeru i nikada neće prijeći ovu granicu«, zaključio je Komšić.

Vezano uz blokadu uspostave vlasti u BiH oglasio se i visoki predstavnik Valentin Inzko. On je kazao da su čelnici šest vodećih bosanskohercegovačkih stranaka na nedavnom sastanku u Brčkom, najnovijem u seriji njihovih susreta, ipak napravili pomak u procesu formiranja vlasti i izrazio nadu da će opet doći do njihova susreta.

»Nisu dogovoreni neki novi datumi sastanka, ali činjenica je da je ostalo tek još nekoliko milimetara maratona, koji su naravno uvijek najteži«, rekao je austrijski diplomat.

RPŽ/V