Najvrjedniji žepački projekt

Prošle godine to je bila ideja, a od ove jeseni će postati stvarnost. Stručni studij računalstva je zamisao koja je nastala u Katoličkom školskom centru Don Bosco, potom naišla na veliku podršku ministra u Vladi RH dr. Dragana Primorca, a zatim Mostarskog i Osječkog sveučilišta. Na te početke smo se vratili i kroz razgovor s ravnateljem KŠC–a Don Bosco mr. don Tihomirom Šutalom. “Ideja je nastala kada je uočeno da gotovo 90% učenika Opće gimnazije i Tehničke škola (dviju škola koje su u sastavu KŠC–a) nastavlja svoje obrazovanje. Drugi razlog je bio što je BiH vrlo slabo pokrivena sa studijem računalstva. Također, mnogim obiteljima iziskuje velike financijske izdatke školovanja djece na fakultetima u BiH i RH, a bitnu je ulogu imala i činjenica da prema europskim pokazateljima jedan inženjer otvara 7 radnih mjesta”, kazao nam je mr. Šutalo.

Poslije toga su uslijedili brojni razgovori i susreti s ministrom Primorcem i njegovim suradnicima, upravom Mostarskog i Osječkog sveučilišta, odnosno Fakulteta strojarstva i računarstva iz Mostara i Elektrotehničkog fakulteta iz Osijeka. Svoju potporu cijelom projektu dala je i Općina Žepče.

Prvi žepački studenti, njih 55, su se upisali 14.srpnja na prvu godinu trogodišnjeg Stručnog studija računalstva u Žepču, dislociranog odjela Fakulteta strojarstva i računarstva iz Mostara. Svim budućim studentima koji su se okupili u KŠC–u se obratio dekan Fakulteta strojarstva i računarstva prof. dr. Milenko Obad koji je izrazio radost zbog velikog zanimanja za ovaj studijski smjer u Žepču. Nastava će, po njegovim riječima, započeti drugog ponedjeljka u listopadu. U drugom upisnom roku ostat će tako vjerojatno samo 5 mjesta. Uz susret s upravom KŠC–a dr. Obad se tog dana sastao i s načelnikom općine Žepče Matom Zovkom.

U razgovoru za RPŽ dr. Obad je posebno naglasio da je Stručni studij računalstva samo dislocirani odjel Fakulteta strojarstva i računarstva u Mostaru te da žepački studenti imaju apsolutno ista prava kao i njihove kolege u Mostaru. Uz profesore iz Mostara u nastavi će sudjelovati profesori s Elektrotehničkog fakulteta iz Osijeka. Iza cijelog projekta čvrsto stoji i Vlada RH, odnosno Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa RH i ministar Dragan Primorac. “Danas mnogi u Mostaru kažu da je uz Aluminij Sveučilište najveća firma i temelj razvoja. Studij računalstva je šansa i za Žepče. To je perspektivan i aktualan studij. Mladi ljudi će moći ostati u svom mjestu, doći će mladi i iz drugih sredina i to je velika prilika za razvoj cijelog kraja te za življe, zdravije i veselije okruženje”, kazao je dekan Obad. Govoreći o uvjetima za izvođenje nastave dekan Obad je istaknuo: “Ja vam moram priznati da sam ostao iznenađen i zadivljen kvalitetom objekta i opremljenošću KŠC–a Don Bosco kada sam tu bio prvi put prije dva mjeseca.”

Fakultet strojarstva i računarstva u Mostaru je osnovan 1959. godine. Do sada je dao 2100 dipl. ing. strojarstva, 83 ing. strojarstva, 90 magistara, 35 doktora tehničkih znanosti te 50 dipl. ing. računarstva i 65 ing računarstva. Na njemu u izvođenju nastave sudjeluje 78 nastavnika i suradnika iz BiH, RH i Slovenije.

I potrebno je istaknuti još jednu činjenicu. KŠC “Don Bosco” je danas prerastao u najbitniji pokretač razvoja Žepča i nositelja znanstvenog i kulturnog razvoja cijelog kraja. U dvije srednje škole KŠC–a nastavu pohađa više od 550 učenika, a zaposleno je 60 djelatnika. KŠC je najvrjedniji i najbitniji projekt za cijeli žepački kraj još od vremena velikih promjena koje je uvođenjem svoje vlasti u zaostalu pokrajinu Turskog Carstva, a time i u Žepče, donijela Austro–Ugarska Monarhija. S tom konstatacijom će se sigurno složiti većina Žepčaka.

KŠC Don Bosco, koji se nalazi u sustavu Katoličkih školskih centara – Škola za Europu (u čijem su sastavu i centri u Sarajevu, Zenici, Travniku, Tuzli, Banjoj Luci i Bihaću), već danas sasvim sigurno spada u najopremljenije i najperspektivnije ustanove srednjoškolskog obrazovanja na području cijele BiH.

Podsjetimo se i kako je sve to krenulo. Hrvatska salezijanska provincija šalje na zamolbu vrhbosanskog nadbiskupa kardinala Vinka Puljića i lokalnih vlasti prvu trojicu salezijanaca u Žepče 13.rujna 1995. godine. Žive kao podstanari i djeluju u Srednjoj mješovitoj školi Žepče. U rujnu 1999. godine otvorena je Tehničko–obrtnička škola, u rujnu iduće godine i Opća gimnazija, a potom i ostali dijelovi ovog centra. Trenutno je u izgradnji sportska dvorana. Mi u Žepču ponekad možda i zaboravljamo na nemjerljivu ulogu Hrvatske salezijanske provincije i njihovih prijatelja iz cijelog svijeta bez čije pomoći danas ne bi u našem gradu imali prestižnu ustanovu kakav je KŠC. Otvaranje Stručnog studija računalstva je prirodan slijed daljeg širenja ovog projekta. Tko zna koliko još dobrih vijesti i u idućim godinama možemo očekivati iz KŠC–a?

Odgovori