Najveći znanstveni skup u povijesti Žepča i sjajna izložba Ljerke Njerš

Općina Žepče je u petak 10.listopada započelo sa završnim i najzanimljivijim zbivanja u okviru obilježavanja 550. obljetnice od prvog pisanog spomena imena Žepča.

Danas je započeo veliki Međunarodni znanstveni simpozij “Žepče 1458.–2008.” koji je okupio 20–tak znanstvenika iz Žepča, BiH i RH. Prvog dana je izneseno čak 16 znanstvenih radova. Sva izlaganja su bacala novo svjetlo na prošlost Žepča otvarajući i mnoge zaniljive teme za neka buduća istraživanja.

Organizatori ovog simpozija koji je na iznimno visokoj razini i koji je najznačajniji znastveni skup u povijesti žepačkog kraja su Općina Žepče, Hvratski institut za povijest iz Zagreba, Hrvatski državni arhiv iz Zagreba, Institut za crkvenu povijest Katoličkog bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.

Među brojnim gostima na početku ovog simpozija svoje pozdrave su uputili načelnik općine Žepče Mato Zovko; izaslanik predsjednice FBiH Borjane Krišto federalni ministar Nevenko Erceg, ( predsjednica FBiH je pokroviteljica ovog simpozija uz supokroviteljstvo Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa Republike Hrvatske); Stjepan Matković, ravnatelj Hrvatskog instituta za povijest iz Zagreba; akademik Franjo Šanjek, zamjenica ravnatelja Hrvatskog državnog arhiva Tatjana Mušnjak. Skupu je nazočila i izaslanica hrvatskog veleposlanika u BiH Josipa Vrbošiča Dunja Jevak, dekan Fakulteta islamskih nauka iz Sarajeva Ismet Bušatlić, predstavnici grada Zagreba te mnogi drugi uglednici.

Izlagači su imali 15–tak minuta za iznošenje svojih, za tu prigodu, bitno skraćenih izlaganja koja se trebaju pojaviti iduće godine u Zborniku radova s ovog skupa.

U petak je i veći broj posjetitelja u kino dvorani Doma kulture mogao čuti sljedeća izlaganja: Milko Brković: “Pelografsko–diplomatička analiza i povijesne okolnosti nastanka isprave kralja Stjepana Tomaša izdane u Žepču 1458. godine”; Franjo Šanjek: “Stjepan Tomaš, bosanski kralj (1443.–1461.) i krstjani Crkve bosanske”; Aladin Husić: “Žepče u osmanskim izvorima”; Jadranka Neralić: “Žepče u vatikanskim arhivima”; Franjo Marić: “Bibliografija o Žepču”; Pero Jukić: “Podrijetlo imena Žepče”; Ismet Bušatlić: “Islamske škole u Žepču i okolini”; Mijo Korade: “Metodologija i karakteristike srednjoškolskog obrazovanja u BiH u 19. stoljeću”; Zdravko Matić: “HKD Napredak u Žepču”; Brane Vrbić: “Povijest novinstva u Žepču”; Amir Duranović: “Okupacija BiH i Žepča 1878. godine”; Jozo Džambo: “Bitka za Žepče u kolovozu 1878. godine prema austrijskim i njemačkim izvorima”; Margareta Matijević: “Žepče i žepački kraj u arhivskim fondovima NDH, Husnija Kamberović: “Žepče u Drugom svjetskom ratu prema ocjenama Zemaljske komisije za utvrđivanje ratnih zločina”; Zoran Živković: “Pravoslavna crkva u Žepču”

U podne je u KŠC–u Don Bosco otvorena izložba svjetski poznate keramičarke, slikarice i kiparice Ljerke Njerš. Ljerka Njerš je rođena u Begovom Hanu pokraj Žepča, a njena pokojna majka Dragica Đurić je Žepčanka.

O djelu ove poznate umjetnice govorio je akademik Andrija Mutnjaković, a obitelji Đurić se prisjetila i jedna od najstarijih Žepčanki i njihova susjeda Nevenka Jurić. Postav s djelima gospođe Njerš ostaje u KŠC–u otvoren mjesec dana, a poslije toga će dio eksponata ostati u stalnom postavu u galeriji u okviru Domu kulture u Žepču. Ljerka Njerš je osobito poznata po svojoj tehnici raku u keramici, njezine slike i keramike su izlagane od Japane i Engleske do Italije.

O njoj i njezinu radu su snimani i dokumentarni filmovi. Prošle godine u Muzeju za umjetnost i obrt u Zagrebu bila je postavljena njena velika retrospektivna izložba. Umjetnica je za ovu prigodu osmislila i posebni keramički uradak s motivom Žepča.

Zanimljivo je da je ovom otvaranju nazočila gotov cijela njezina obitelj, među kojima su za tu prigodu doputovali iz Londona i njena sestra lady Jadranka Njerš Beresford Pierce sa sinom i samim lordom Beresfordom.

Tako je Žepče u jednom danu dobilo prestižni znanstveni skup i istu takvu izložbu s gostima koji su stigli čak iz Engleske.

Simpozij se nastavlja i sutra, u subotu 11.listopada. U nedelju svečano misno slavlje u žepačkoj župnoj crkvi će prevoditi, u prigodi ove velike obljetnice, vrhbosanski nadbiskup kardinal Vinko Puljić. Između ostalih sadržaja za utorak 14.listopada, kada pada 550. obljetnica, odnosno dan Općine Žepče, predviđena je svečana sjednica Općinskog vijeća Žepča i promocija prigodne poštanske marke.