Moldavci najsiromašniji u Europi, Hrvati na 30. mjestu

Bruxelles – Stanovnici Lihtenštajna najbogatiji su u Europi, a Moldavci su 45 puta siromašniji, pokazuje novo njemačko istraživanje prema kojem su Španjolci najbliži prosječnoj europskoj kupovnoj moći od 13.000 eura na godinu, prenose europski mediji.

Provedeno u 42 države, istraživanje njemačke agencije GfK Geo Marketing analizira prihode i ušteđevine njihovih stanovnika nakon plaćenih poreza.

Hrvatska je ispod europskog prosjeka, na 30. mjestu, s kupovnom moći od 5.085 eura, što je 60 posto od europskog prosjeka. Lihtenštajn je na prvome mjestu s oko 57.000 eura po osobi na godinu. Ta alpska država porezna je oaza s uspješnim financijskim sektorom. Susjedna Švicarska, s kojom dijeli valutu i carinsku uniju, treća je na popisu, nakon naftom bogate Norveške koja također nije članica EU-a.

Nabogatija je država u EU-u po kupovnoj moći Lukemsburg čiji građani raspolažu s 28.924 eura na godinu. To je više nego dvostruko više od europskog prosjeka u Španjolskoj i Italiji od oko 13.000 eura. Na drugom su kraju ljestvice Moldavija, Bjelorusija i Kosovo čiji stanovnici zarađuju deset puta manje od europskog prosjeka.

Regionalne razlike velike su u mnogim državama. Stanovnici Pariza gotovo su dvostruko bogatiji od nacionalnog prosjeka, a četvrtina bugarskog bogatstva koncentrirana je u Sofiji. U Poljskoj se ta razlika kreće od 3.626 eura na jugoistoku zemlje do 9.969 eura u Varšavi. Danska, koja je na petome mjestu po kupovnoj moći, ima najuravnoteženiju distribuciju bogatstva među regijama: stanovnici Kopenhagena zarade 23.442 eura na godinu, a u sjevernom Jutlandu 21.033 eura.

Istraživanje analizira i ukupno bogatstvo u Europi, po čemu je na vrhu Njemačka, a slijede Francuska i Velika Britanija. Tri najveća gospodarstva u EU-u predstavljaju gotovo polovicu ukupne kupovne moći u Europi, a preostalih 53 posto podijeljeno je na 39 drugih država. Poljska i Turska, gdje je kupovna moć po stanovniku ispodprosječna, također su među prvih deset država kada je riječ o ukupnom bogatstvu, piše Hina.

RPŽ/H