Mladim Srbima idoli su ubojica Legija i Bora Čorba, najveći otpor imaju prema braku s pripadnikom druge nacionalnosti

Beograd – Prema jednom istraživanju u Srbiji, maturantima srednjih škola idoli su, među ostalim, Milorad Ulemek Legija, osuđen za organizaciju ubojstva srpskog premijera Zorana Đinđića, pjevačica Jelena Karleuša, dok najveću netrpeljivost osjećaju prema Hrvatima, Albancima i Romima.

Drugo istraživanje, neovisno od ovoga, koji je među 1733 učenika četvrtih razreda srednjih škola u 25 gradova Srbije obavio Zavod za proučavanje kulturnog razvitka, 63 posto ispitanika izjasnilo se da im nedostaje Slobodan Milošević, koji je kao haaški optuženik preminuo u Scheveningenu, a samo 27 posto ispitanih izjasnilo se da im nedostaje ubijeni bivši premijer Zoran Đinđić.

Prema istraživanju Zavoda, najveći otpor mladih se javlja pri pomisli na sklapanje braka s pripadnikom druge, a ne srpske nacionalnosti. Ta netrpeljivost je najmanje izražena kod maturanata u vojvođanskim školama, a najveća kod beogradskih maturanata.

Maturanti sa tradicionalističkim stavovima kao svoje idole vide političare, povijesne osobe i vojskovođe. Tako su kod njih u ovom istraživanju posebno dobro prošli aktualni premijer Ivica Dačić, zloglasni Milorad Ulemek Legija, ubijeni libijski vođa Gaddafi, Putin, četnički zapovjednik Draža Mihailović, ali i Nikola Tesla.

Od estradnih ličnosti među srpskim maturantima najbolje su prošli Bora Đorđević, frontmen “Riblje čorbe”, mladi i buntovni pjevač Marčelo i Jelena Karleuša.

Maturanti s netradicionalističkim i blagim tradicionalističkim stavovima među umjetnicima cijene Hemingwayja, srpskog pisca Milorada Pavića, Agathu Christie, a od političara i povijesnih ličnosti Tita, Gaddafija, Napoleona i Zorana Đinđića.

Samo 28 posto srpskih maturanata bave se nekom vrstom umjetnosti, najčešće glazbom i slikarstvom. U prosjeku pročitaju tri knjige godišnje i posjete tri kulturna događaja. Kod netradicionalističkih ispitanika taj se broj uvećava za nekoliko puta.

RPŽ/SD