Mesić žali za žrtvama NATO-a, ali ne i Gadafijevog režima

Zagreb – Bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić i veliki prijatelj Moamera Gadafija javnosti se obratio priopćenjem u kojemu je komentirao aktualne događaje u Libiji.

“Pobuna ograničenih razmjera što je prije više od pola godine počela u jednome dijelu Libije, završava rušenjem režima u Tripoliju. Deseci tisuća zračnih udara NATO snaga, kao i završne operacije u kojima su, prema svemu sudeći, sudjelovale i pomorske snage Atlantskoga saveza, slomili su gotovo potpuno otpor snaga lojalnih pukovniku Gadafiju.”, kaže Mesić u priopćenju, koje prenosi Index.hr.

Bivši predsjednik ne želi komentirati Gadafijev režim niti ocjenjivati ga “bez ikakvih iluzija o njegovome karakteru u kontekstu onoga što smatramo demokracijom ali i uz punu svijest o strogo sekularnom karakteru vlasti što je srušena”, te izražava žaljenje što su borbe i NATO udari odnijeli veliki broj ljudskih života.

Mesić kaže kako iz prve ruke tvrdi da je Gadafi bio spreman potpuno se povući iz javnog i političkog života, uz čvrsto obećanje da neće biti prepreka ni uvođenju višestranačkog sustava, ni reformama, ali uz uvjet da prethodno prestanu NATO napadi.

“Mogu također potvrditi da je vlast u Tripoliju pokušavala s tom porukom preko svih raspoloživih kanala doprijeti do zemalja koje su igrale ključnu ulogu u organiziranju i vođenju vojnih operacija u Libiji.”, stoji u Mesićevom priopćenju u kojemu on upozorava i na opasnosti korištenja UN kao pokrića za metode koje se teško može dovesti u sklad s Poveljom svjetske organizacije.

“Iskreno želim Libijcima da ostvare mir i zadrže kontrolu nad bogatstvima svoje zemlje, a u interesu njezinoga daljeg napretka i demokratskog razvoja. Također izražavam nadu u nastavljanje dobrih hrvatsko-libijskih odnosa u najboljem interesu obiju zemalja.”, zaključio je Mesić koji se danas na svoju inicijativu sastao s veleposlanicima Narodne Republike Kine, Ruske Federacije i Sjedinjenih Američkih Država u Hrvatskoj.

“Razmijenjena su mišljenja o najnovijem razvoju događaja u Libiji, pri čemu je Predsjednik Mesić iznio svoju sliku stanja, podsjetivši da je upravo on, kao Predsjednik, otvorio libijski prostor za  Hrvatsku, kao i da je Libija bila prva izvaneuropska država koja je priznala samostalnu Hrvatsku, izrazio zabrinutost zbog mogućeg razvoja zbivanja u toj sjevernoafričkoj zemlji, informirao o verbalnoj osobnoj poruci pukovnika Gadafija koju je primio prošloga tjedna, te predao veleposlanicima zabilješku o toj poruci”, stoji u priopćenju iz Mesićevog ureda.

Mesićevo priopćenje uslijedilo je nakon što je hrvatski tportal objavio kako je podržavao libijskog diktatora, čak i u vrijeme, kada su snage odane Gadafiju ubijale prosvijednike na ulici Tripolija. Mesić je za tportal odbio komentirati rušenje Gadafijevog režima, ali se, naknadno, ipak, oglasio priopćenjem. Evo što je objavio T-portal.

Bivši hrvatski predsjednik Stjepan Mesić, osvjedočeni prijatelj libijskog diktatora Moamera Gadafija, koji je nakon 42 godine vladavine svrgnut s vlasti, nije želio komentirati njegov neslavni završetak.

Mesić je Gadafija branio u medijima i nakon početka šestomjesečnog građanskog rata u Libiji, koji se današnjim ulaskom oporbe u Tripoli počeo privoditi kraju.

‘Prije napada na Libiju trebalo je iscrpiti druge mogućnosti, poput slanja promatračke misije koja bi objektivno izvijestila što se događa’, rekao je u ožujku bivši predsjednik Republike Stjepan Mesić, koji je tada relativizirao potporu službenoga Zagreba oružanoj intervenciji u Libiji.

Mesić je tada rekao kako je pri svemu što se poduzima ‘trebalo imati na umu specifičnosti unutarnjeg ustroja te zemlje, kao i osobnosti samoga Gadafija’.

Prije intervencije trebalo je poslati promatrače, kako svjetska javnost ne bi ovisila o izvještajima dopisnika i blogera ili priopćenjima sukobljenih strana. Mesić je također smatrao da treba izbjeći dojam kako se rezolucija 1973 Vijeća sigurnosti UN-a koristi kao pokriće za likvidaciju pukovnika Gadafija i eliminaciju njegova režima.

No kada su novinari Tportala danas na dan kada je postalo jasno da je Gadafijev režim srušen zatražili njegov komentar iz Mesićeva ureda im je poručeno da nema komentara.

RPŽ/DB