Merkel otkazala dolazak u Zagreb; Jandroković: SDP štiti one koji su izvršavali likvidacije

Zagreb – Njemačka savezna policija obnovila je tjeralicu za Josipom Perkovićem kojeg se sumnjiči za ubojstvo Stjepana Đurekovića. Uz to povisila je i nagradu s pet na dvanaest tisuća eura.

Uz Perkovićevu sliku naveden je i njegovov alias Tomo Novaković. Sumnjiče ga da je kao agent jugoslavenske tajne službe Udbe sudjelovao u ubojstvu hrvatskog emigranta i nekadašnjeg direktora INA-Marketinga Stjepana Đurekovića 1983. godine u Bavarskoj.

Reakcija je to Njemačke na aferu oko izmjena Zakona o europskom uhidbenom nalogu, čije je najavljivanje prošloga tjedna podiglo prašinu na domaćoj političkoj sceni. Uz kritike oporbe o spomenutim izmjenama zakona – čime bi se spriječilo Perkovićevo izručenje Njemačkoj s ulaskom Hrvatske u Europsku uniju, a Bruxelles je podsjetio da, kada se o nalogu pregovaralo, nitko s hrvatske strane nije spominjao vremensku odrednicu za njegovu primjenu.

O izmjenama se Zagreb nije konzultirao s Bruxellesom, a Sabor je na kraju odgodio glasovanje o izmjenama Zakona.

Pojavile su se informacije da je zbog slučaja Perković njemačka kancelarka Angela Merkel otkazala dolazak u Zagreb, na svečanost ulaska Hrvatske u Europsku uniju.

Predstavnik Ureda za odnose s javnošću njemačke savezne vlade rekao je Hini kako Merkel uistinu neće biti na svečanoj proslavi pristupanja Hrvatske Europskoj uniji u Zagrebu ovaj vikend, ali zbog nedostatka vremena.

Jandrovković: “Spasite obraz Republike Hrvatske!”

Zbog informacije da je Merkel, navodno zbog slučaja Perković otkazala dolazak u Zagreb, saborska oporba zatražila je i dobila stanku u današnjem saborskom zasjedanju, na kojemu se raspravljalo o konačnoj verziji zakona koji uređuje suradnju Sabora i Vlade u europskim poslovima i ovlasti Sabora u tim poslovima.

Zahtjevu HDZ-ovca Gordana Jandrokovića priključili su se laburisti, HDSSB te klub nezavisne Jadranke Kosor.

Nakon stanke zatražili su da u Sabor dođe predstavnik Vlade i objasni o čemu je riječ te da povuče prijedlog izmjena Zakona o suradnji s članicama EU u kaznenim stvarima, kolokvijalno poznatim kao Lex Perković. Time bi se, smatra HDZ-ov Gordan Jandroković, bar donekle spasio obraz Hrvatske.

– Igrali ste se vatrom i sada ste izgorjeli. Ali niste samo vi izgorjeli, osramoćena je Republika Hrvatska sada kada ulazi u Europsku uniju – rekao je Jandroković. Kazao je da SDP štiti one koji su izvršavali likvidacije te da je informacijom o nedolasku A. Merkel u Zagreb hrvatska Vlada dobila jasnu poruku. Vladajućima je zamjerio da ne priznaju i da ne žele prihvatiti da je u vrijeme komunizma bilo zločina.

– Umjesto da slavimo, mi se moramo sramiti jer Vlada hoće zaštititi one koji su činili zločine – rekao je Jandroković. Dodao je da je Hrvatska znala osuditi NDH, da je imala snage suočiti se sa zločinima iz Domovinskog rata, ali da je neshvatljivo da se neki ne mogu suočiti s kriminalom iz komunizma.

Predsjednik Laburista Dragutin Lesar smatra da Hrvatska ima veliki problem s vjerodostojnošću.

– Mene zanima samo jedna stvar, je li Vlada donijela odluku da povlači ovaj zakon – rekao je Lesar.

HDSSB-ov Josip Salapić također smatra da je upitna vjerodostojnost Hrvatske.

– Previše je svačega proliveno da bi se na ovakav način sramotili – rekao je Salapić i podsjetio da nam je Njemačka uvijek bila sklona, a da nam sada treba biti nelagodno zato što njemačka kancelarka neće doći zbog spornog zakona.

– Natjerani smo da se sramotimo sedam dana prije ulaska u EU. Osramotili smo i zemlju i prvog predsjednika Franju Tuđmana, čiji je san bio ulazak u NATO i EU, i zbog jednog zakona i jednog slučaja vratili smo se u vremena UDB-e. To je sramotno – zaključio je Salapić.

Nezavisna zastupnica Jadranka Kosor naglasila je da osjeća veliku nelagodu i sram te je ponovila da je zakon koji se sada mijenja donesen 2010. na temelju izmjena Ustava iz te godine, u kojima je sudjelovala i tadašnja oporba, a današnja vlast. Rekla je da ne treba povlačiti zakon nego da treba prihvatiti amandman o brisanju ograničenja za izručivanje. Posebno neugodnom smatra i činjenicu da je Njemačka ratificirala pristupni ugovor 6. lipnja, a da je Vlada 13. lipnja poslala izmjene zakona.

– Nakon ovoga mi znamo što se događa i pitanje je hoće li još netko otkazati dolazak u Zagreb na svečanost u povodu ulaska u EU – rekla je Kosor.

RPŽ/H/VL