Ljubić i Jurišić traže rješenja za spas koalicije HDZ 1990 – HSP

Mostar – Sasvim je izvjesno i vidljivo da u koaliciji HDZ–a 1990 i HSP–a BiH ima određenih nesuglasica, međutim, do službenog raskidanja koalicije koja je potpisana prije općih izbora – još uvijek nije došlo, potvrdio je za Večernji list predsjednik HDZ–a 1990 Božo Ljubić. Također je naglasio da on kao zastupnik koalicije nije delegitimiran.

Nesuglasice se, tvrdi Ljubić, odnose na procese međustranačkog pregovaranja oko pozicija u mogućim vladajućim većinama na raznim razinama vlasti. “Stajalište HDZ–a 1990 je da smo mi spremni biti dio samo parlamentarne većine koja će imati većinski hrvatski legitimitet, a željeli bismo da i HSP BiH bude dio ‘hrvatskog bloka’ u zastupanju hrvatskoga naroda, posebno kada je u pitanju državna i federalna razina”, kazao je Ljubić. Ističe da stvaranje kluba HSP BiH – DNZ u federalnom Parlamentu, bez konzultacija s HDZ–om 1990, traži u najmanju ruku objašnjenje pozicije HSP–a BiH u Hrvatskoj koaliciji.

“Sudbina Hrvatske koalicije će u prvom redu ovisiti o daljnjem ponašanju HSP–a BiH glede stava oko sudjelovanja u vlasti koja eventualno ne bi imala legitimitet hrvatskoga naroda”, naglašava Ljubić. Također naglašava da je HDZ 1990 spreman razgovarati s HSP–om BiH s ciljem održavanja koalicije, ali da je odluka na HSP–u hoće li ostati privržen ciljevima kojim se vodilo prilikom stvaranja Hrvatske koalicije.

“Ciljevi se ponajprije odnose na obranu hrvatskoga političkog subjektiviteta i dostojanstva”, kazao je Ljubić. Naglasio je da je koalicijskog partnera HSP BiH o sporazumu s predsjednikom HDZ–a BiH upoznao na koalicijskom vijeću, koje je prethodilo potpisivanju sporazuma. Ljubić dodaje kako uskoro očekuje sastanak koalicijskog vijeća na kojem će se HSP BiH izjasniti o pitanjima koja su bitna za HDZ 1990, koaliciju, ali i sve Hrvate u BiH.

“Za nas je bitno pitanje što djelotvornije zastupanje hrvatskoga narodnog legitimiteta”, poručio je Ljubić. Predsjednik HSP–a BiH Zvonko Jurišić je kazao kako se još uvijek ne može govoriti o potpunom nestanku koalicije, ali da je trenutačno situacija sklonija tome da se ona raskine. “Budući da u parafiranje sporazuma između dva HDZ–a nije bio uključen HSP BiH, kod nas je to izazvalo nekakav revolt i nepovjerenje prema HDZ–u 1990”, kazao je Jurišić. Ističe da je, kada je u pitanju formiranje vlasti na federalnoj razini, skloniji strankama koje imaju ista programska opredjeljenja.

Budući da su već formirali klub zastupnika s DNZ–om u federalnom Parlamentu, nije isključio da bi HSP BiH mogao biti dio parlamentarne većine koju bi činili SDP, SDA, Boljitak, HSP BiH i DNZ. Da bi ova koalicija mogla biti na vlasti, potvrdio je i dopredsjednik Narodne stranke Radom za boljitak Jerko Ivanković Lijanović ističući da ova koalicija ima 18 od potrebnih 22 zastupnika za većinu u Parlamentu BiH te da se neće miješati u to tko će biti tih 4–5 zastupnika iz RS–a. “Mislim da se mi iz FBiH ne trebamo miješati u to tko će biti dio većine iz RS–a”, kazao je Lijanović. Kada je riječ o FBiH, spomenutih pet stranaka ima 61 zastupničko mjesto u 98–eročlanom parlamentu, dakle prilično komotnu većinu, no vrlo tijesno će biti kada je riječ o Domu naroda.