Bruxelles – Visoki međunarodni predstavnik i posebni predstavnik EU–a za Bosnu i Hercegovinu Miroslav Lajčak i visoki predstavnik EU–a za zajedničku vanjsku i sigurnosnu politiku Javier Solana ocijenili su nakon sastanka u ponedjeljak da posljednjih mjeseci Bosna i Hercegovina politički stagnira.
Bosna i Hercegovina će još više zaostati za svojim susjedima i svi njezini građani će biti gubitnici ukoliko politički čelnici ne prevladaju međusobne razlike i postignu kompromisna rješenja – rekao je Lajčak nakon sastanka održanog u Bruxellesu, priopćio je Lajčakov ured. Solana je uputio poruku da se BiH mora usredotočiti na europske prioritete te da EU očekuje da taj naglasak bude vidljiv u radu Vijeća ministara, vlasti i parlamenta.
Tijekom posjeta Bruxellesu, veleposlanik Lajčak je sudjelovao i na konferenciji koja je okupila svih jedanaest posebnih predstavnika EU–a koje je imenovalo Vijeće Europske unije u različitim regijama svijeta.
Iako je međunarodna zajednica pozdravila sporazum iz Pruda koji je označio deblokadu dogovora o ustavnim promjenama, popisu pučanstva, raspodjeli državne imovine i statusu Brčkog, a time i europskog puta BiH, nema njegove realizacije u parlamentu. Sporazum su postigli čelnici HDZ–a BiH Dragan Čović, Stranke demokratske akcije Sulejman Tihić i Saveza nezavisnih socijaldemokrata Milorad Dodik, dok su glavni protivnici sporazuma Stranka za BiH kojoj je na čelu aktualni bošnjački član BiH Predsjedništva Haris Silajdžić i Socijaldemokratska partija BiH.
Dodajmo da je visoki predstavnik danas oštro kritizirao političare zbog lošeg stanja koje vlada u toj zemlji, ali je kritiku uputio i građanima, rekavši kako oni na izborima već godinama uporno glasuju za one koji uvijek iznevjere njihova očekivanja. “Četrnaest godina nakon rata birate nespremne, nesposobne i sebične političare koji nisu u stanju sjesti i dogovoriti se u interesu države, a onda očekujete da će Visoki predstavnik čarobnim štapićem presuditi u korist jednih ili drugih”, poručio je Lajčak bosanskohercegovačkoj javnosti.
Slovački diplomat rekao je kako je izložen neprestanom pritisku da smijeni nekog političara ili nametne neku odluku. Podsjetio je i na to da je tijekom dosadašnjeg postojanja Ureda Visokog predstavnika (OHR) na temelju ovlasti za intervenciju smijenjeno 300 osoba i nametnuto 900 različitih odluka, a da se stanje u BiH ipak nije radikalno promijenilo.
“Mora nam biti jasno da BiH ne može napredovati kroz sankcije međunarodne zajednice”, kazao je Lajčak tražeći od građana BiH da napokon preuzmu svoj dio odgovornosti i zatraže od političara da obavljaju svoj posao. OHR će pritom, objasnio je, održati stalni pritisak, adekvatno reagirati i “neće dopustiti da se krene u ponor”. “Svi vrlo dobro znamo granice”, upozorio je Lajčak.
Istaknuo je da je za BiH 2008. godina bila poražavajuća po svemu jer, otkako je potpisan Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s Europskom unijom, nije učinjeno ništa.
“Nastavi li se ovako stagnirati, postoji realna opasnost da potkraj 2009. godine BiH bude jedina zemlja u regiji koja nije ostvarila nikakav napredak… Ja to ne mogu i neću dopustiti”, zaključio je Lajčak.