Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) predstavila je jedno od najvećih dostignuća javnog zdravstva, a Kuba postala prva zemlja koja je eliminirala prijenos HIV-a i sifilisa s majke na dijete.
U zadnjih pet godina karipske zemlje su povećale pristup antiretrovirusnim lijekovima diljem regije kako bi dokinule prijenos virusa s majke na dijete, a testiranje trudnica i njihovih partnera na HIV i sifilis, carski rezovi i alternative dojenju također su pridonijeli smanjenju infekcija.
Prema podacima UNAIDS-a, procjenjuje se da svake godine oko 1,4 milijuna žena koje žive s virusom HIV-a zatrudne. Neliječene imaju 15 – 45 posto šanse za prijenos virusa na dijete tijekom trudnoće, poroda ili dojenja, dok rizik pada na nešto više od jedan posto ako se majka i dijete tretiraju antiretrovirusnim lijekovima.
Globalno gledano, više od 35 milijuna odraslih i djece živi s HIV-om, no stopa infekcije je znatno usporena, piše voxfeminae.net. O usporenju govore podaci o 2,1 milijunu osoba zaraženih HIV-om u 2013. godini, u usporedbi s 2,9 milijuna u 2005. godini.
Znanstvenici/e tvrde kako je iskorjenjivanje AIDS izvedivo ukoliko se nastavi prevencija HIV-a, čak i ako ne postoji lijek. Smanjenje stope zaraze na Kubi pokazalo se velikim napretkom u kampanji za globalno oslobođenja od virusa.
U 2013. godini samo dva novorođenčeta na Kubi rođena su s HIV-om, a samo ih je pet rođeno s kongenitalnim sifilisom. Prema podacima WHO, broj djece koja se svake godine rađaju s HIV-om gotovo se prepolovio od 2009., na 240.000 u 2013. godini.
Carissa Etienne, direktorica Pan American Health Organisation, tvrdi kako je Kuba izvrstan primjer te treba poslužiti kao inspiracija drugim zemljama za unaprjeđenjem zdravstvene skrbi majki i djece.