Županijski stožer civilne zaštite i Krizni stožer za praćenje novog koronavirusa Ministarstva zdravstva Zeničko-dobojske županije, održali su jučer zajednički sastanak na kojem je analizirana situacija nakon što je otkrivena zaraza koronavirusom kod jednog pacijenta u Županijskoj bolnici Zenica (ŽBZ).
“Ja sam, kao premijer, tu da stavim sve resurse Vlade ZDŽ na raspolaganje. S obzirom na to da je ovo zdravstveni problem, ne bih se miješao u struku. Tu sam samo da podržim našu struku”, kazao je premijer ZDŽ-a Mirza Ganić. On je napomenuo da, osim vlastitih resursa, imaju i obećanu podršku s federalne razine.
“Nadam se da će Vlada Federacije Bosne i Hercegovine uplatiti 1.500.000 KM za ŽBZ, a ako bude pristigao još milijun KM za domove zdravlja u 12 općina te županije, bili bismo zadovoljni. Dobili smo informaciju da će BH Telecom uplatiti 200.000 KM za ŽBZ”, podsjetio je Ganić.
Zapovjednik Županijskog stožera civilne zaštite ZDŽ i ministar prostornog uređenja, prometa i komunikacija i zaštite okoline Arnel Isak najavio također da će civilna zaštita i taj stožer staviti na raspolaganje sve svoje resurse zdravstvenoj struci.
Ministar zdravstva i zapovjednik Kriznog stožera tog ministarstva Adnan Jupić istakao je kako je, usprkos “ulasku” zaraze u žBZ, zdravstveni sustav stabilan i spreman da pruži kompletnu zaštitu svim građanima ZDŽ.
“Uspjeli smo napraviti konsolidaciju stanja na terenu, tako što smo uradili neke premosnice. Želio bih poručiti da solidarnost i disciplina moraju biti na najvišoj razini. Moramo ostati disciplinirani i solidarni, jer to je jedini izlaz iz krize”, poručio je Jupić.
Ravnatelj ŽBZ-a Rasim Skomorac napomenuo je kako se zna da je pacijent došao iz Centra za srce iz Tuzle, ali da su napravili novu reorganizaciju rada Odjela interne medicine.
“Zbog ispadanja većeg broja doktora i drugog medicinskog osoblja, a govorimo o 45 osoba svih kategorija zaposlenika, napravili smo novu reorganizaciju. Svima koji su bili u kontaktu, na neki je način ponuđen vid izolacije”, kazao je Skomorac, koji je napomenuo da oni koji imaju mogućnosti da u izolaciji budu u svojoj kući, da će ostati kod kuća.
Unutar odjela, istaknuo je Skomorac, preraspodijelili su i sve pacijente, koji su bili tom na odjelu i koji će također biti praćeni na mogućnost pojave zaraze koronavirusom.
“Testiranja još nisu urađena, jer svjetska iskustva govore da se nema smisla nekih pet-šest dana prije raditi testiranja, ali će njihovo stanje biti praćeno. Svi će biti testirani po pravilima struke”, kazao je Skomorac.
Ednan Drljević, načelnik Odjela za infektivne bolesti ŽBZ-a, na kojem su u subotu smještena dvojica novozaraženih pacijenata, istaknuo je kako se radi o ljudima starije životne dobi, koji imaju i druge bolesti te da ih te bolesti ugrožavaju više nego sam koronavirus.
“Primljeni su pacijenti težeg oblika bolesti i smješteni su na Odjelu za infektivne bolesti ŽBZ-a. Oni su za sada stabilni. Stabilan je i pacijent koji je ranije zbrinut na tom odjelu, a koji je operiran”, kazao je Drljević.
ZDŽ je, kako je istaknuo direktor Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica Senad Huseinagić, dobio dodatnih 1.700 testova za testiranje na Covid-19.
“Testiranje će se raditi onako kako struka kaže. Struka će odlučivati o tome tko i kada se testira. Najgore što nam se sada može desiti da preuranjeno uradimo testiranje pa da dobijemo lažan nalaz”, upozorio je Huseinagić, koji je napomenuo i kako je skoro 5.000 ljudi pod zdravstvenim nadzorom te da je to zahtjevan posao za sve strukture uključene u borbu protiv pandemije koronavirusa.
TPŽ/F/PS ZDŽ