Krivotvorina kovanice od 5 KM

Mostar – Nakon jedne, nepoznata skupina krivotvoritelja na tržište novca u BiH ovih je dana ubacila veću količinu krivotvorenih kovanica u apoenima od pet KM. Novčanica koju je Centralna banka BiH iz praktičnih razloga u optjecaj pustila u siječnju 2006. kao zamjenu za pohabanu papirnatu “konkurenciju”, pod lupom trgovaca, konobara i šalterskih djelatnika nalazi se već danima, piše Večernji list.

I dok oni spornu kovanicu pred zbunjenim klijentima motre, grebu, važu, nitko iz mjerodavnih financijskih, policijskih institucija još se nije oglasio službenim priopćenjem iz kojeg bi bilo razvidno je li, odakle i koliko krivotvorina od pet KM plasirano. Prepušteni sami sebi, to su umjesto njih uradili oni kroz čije ruke svaka sporna kovanica prolazi.

Slitina, materijal korišten za izradu sporne krivotvorine, kažu, “razlikuje se od sastava originalne slitine”. Površni nanos na novčanici ima puno prigušeniji srebrnasti sjaj, ali je sličan nanosu na originalnoj kovanici. Krivotvorena kovanica od pet KM, i po površini lica i naličja – razlikuje se od originala. Nije potpuno glatka i potpuno sjajna, ima zrnate (neravne) strukture prigušena sjaja. Zlatnožuti motiv s motivom goluba mira s maslinovom graničicom, koji je prikazan na kovanici od pet KM, pri grebanju drugom kovanicom brzo otpadne, jer je presvučen običnom bojom.

Krivotvorena kovanica ima manju težinu i, kako tvrde sugovornici Večernjeg lista koji su u više navrata imali susret s njom, zbog lošijeg metala više odzvanja kad se baci na pod. Spornu su novčanicu na crnu listu, osim ugostiteljskih objekata, trgovina, ljekarni, stavila i neka javna poduzeća, poslovnice elektroprivreda, komunalnih poduzeća, zdravstvenih institucija… Poznavatelji numizmatike tvrde da krivotvoreni kovani novac ima sve elemente u motivima kao i originalni, ali nemaju oštrinu i visinu reljefa.