Kovač: Meksiko je zasluženo pobijedio; Svjetski mediji: Hrvatska bez šanse

Recife – Hrvatska nije uspjela, za osminu finala trebala je pobjedu protiv Meksika, ali umjesto toga doživjela je težak poraz 3:1. Izbornik Niko Kovač čestitao je Meksiku i priznao da je bio bolji suparnik.

Čestitam Meksiku, oni su kroz 90 minuta pokazali da su bolja momčad. Zabili su dva gola iz prekida, ono što smo mi htjeli. No to je tako u nogometu, kad je utakmica na vagi odlučuju sitnice, a one su prevagnule na drugu stranu, rekao je izbornik u razgovoru s Dragom Ćosićem odmah nakon poraza.

Na pitanje što je htio postići iznenađujućim uvrštavanjem Pranjića u vezni red, Kovač kaže: Igrali smo 4-1-4-1 jer smo imali problema na lijevoj strani i jednostavno sam htio Olića osloboditi zadaća u obrani, ali prema naprijed nismo imali taj proboj. Uveli smo onda Kovačića, Pranjića poslali na lijevog beka, no ni to nije uspjelo.

Prvo poluvrijeme bilo je u redu, ali  u drugome smo ‘nestali’: Sami smo vidjeli koliko je respekta imao protivnik prema nama, nisu išli punim presingom prema nama, znali su da im prijete kontre. Ne znam da li smo fizički pali, ali oni su bili konkretniji, posebno u drugom poluvremenu.

Zašto stalno igramo bez klasičnog defanzivnog veznog?

Tako je u nogometu, kad sve ide dobro, sve je u redu, kad ne ide, onda će se svi javiti. Smatram da je to najbolje, ja sam izbornik, ako netko ima drugo mišljenje, neka ima. Nismo mi bili toliko loši koliko rezultat govori. Život ide dalje, mi smo bili sretni da smo ovdje, glavu gore.

Žalite li za nečim?, pitao je Drago Ćosić.

Imali smo imperativ pobjede, no nismo bili u drugom poluvremenu pravi, morao sam nešto promijeniti, nažalost nije uspjelo, ali protivnik je jednostavno bio puno bolji. Dali smo maksimum danas, više nije bilo moguće. Hvala svima koji su u Hrvatskoj i diljem svijeta navijali za nas, zaključio je izbornik Kovač.

Svjetski mediji o utakmici Hrvatske i Meksika

Svjetski mediji pišu o zasluženoj pobjedi Meksika nad Hrvatskom (3:1) na Svjetskom prvenstvu u Brazilu, te ocjenjuju da hrvatska nogometna reprezentacija i na trećem svjetskom prvenstvu zaredom nije prošla skupinu.

Meksiko je i sedmi puta uzastopno prošao skupinu, a Hrvatska je ponovno razočarala svoje navijače, piše Wall Street Journal, koji navodi da su posebno razočarali hrvatski napadači.

Zvijezda Bayerna Mario Mandžukić nije uputio udarac prema golu, u prvom dijelu dotaknuo je loptu samo devet puta, a hrvatski vratar Stipe Pletikosa dvaput više. Veteran Ivica Olić se brzo umorio, a sredinom drugog dijela hrvatska se igra raspala, tvrdi list, te donosi izjavu Luke Modrića: Nakon pogotka, na terenu je postojao samo Meksiko.

Reuters tvrdi da je hrvatska momčad na terenu bila borbena, ali bezidejna, pogotovu u napadu.

Hrvatska je izgubila od Meksika jer se previše uzdala u iskustvo svojih stožernih igrača, a momčadi je nedostajalo svježe krvi, mladih i poletnih igrača. Rupe u hrvatskoj momčadi su bile očite i nisu ih mogli zakrpati niti zvijezde poput Modrića ili Mandžukića, pa niti pobjeda nad vrlo slabim Kamerunom. Izbornik Niko Kovač nije riješio problem lijevog braniča, protiv Meksika je pokušao s izmjenama, no protivnik je bio daleko brži i mlađi, tvrdi Reuters.

USA Today je pun hvale za igru Meksikanaca, a pogotovo 35-godišnjeg veterana Rafaela Marqueza. List tvrdi da će Niko Kovač, unatoč porazu, ostati hrvatskim izbornikom.

Ne vidim razloga zašto ne bih ostao izbornikom. Imam ugovor, a momčad je u zadnjih šest mjeseci jako napredovala, prenosi USA Today Kovačevu izjavu.

Bleacher Report navodi da je “ispadanje Hrvatske rezultat limitirane momčadi i nerealnih očekivanja”, te da “Vatreni jednostavno nisu imali niti brzine niti agresivnosti protiv rastrčanog Meksika”.