Kosor: Vlada ne obećava ništa dobroga

Zagreb – Proračunski rashodi za 2012. iznosit će 117,6 milijardi kuna, a deficit proračuna iznosit će ukupno 9,5 milijardi kuna. Vlada Zorana Milanovića time je smanjila rashode države za gotovo 5 milijardi kuna, a proračunska rupa bit će manja za 5,3 milijarde kuna u odnosu na 2011.

Uštede će se postići na masi plaća za zaposlenike javnog sektora, subvencijama, materijalnim rashodima i ‘ostalim rashodima proračuna’. Masa plaća smanjit će se za 2 milijarde kuna, subvencije će se smanjiti za više od 20 posto, odnosno za 1,4 milijardu kuna. Najviše će rezova biti u transferima poljoprivrednicima i Hrvatskim željeznicama.

Kako bi osigurala stabilnost javnih financija Vlada se odlučila na podizanje opće stope PDV-a s 23 na 25 posto, pri čemu se međustopa od 10 posto uvodi na ulja i masti, dječju hranu i komunalnu naknadu za vodu. Obećano smanjenje PDV-a ugostitelji i turistički sektor mogu očekivati od prvog dana 2013. S druge strane građanima će se pomoći smanjenjem opterećenja na plaće kroz izmjene poreznih razreda u porezu na dohodak. Neoporezivi dio osobnog dohotka povećava se za 400 kuna na 2200 kuna, a porezni razredi se mijenjaju tako da se penalizira svaka plaća veća od 8.000 kuna. Štite se građani s plaćama od 2000 do 8000 kuna, koje Milanović drži srednjom klasom, a novim propisom oni će dobiti od osam do 80 kuna veći raspoloživi dohodak. Oni koji zarađuju više do 8000 kuna neto plaćat će najvišu stopu od 40 posto pa će im raspoloživi dohodak biti manji za 35 do gotovo 300 kuna.

»Vlada današnjim odlukama ne obećava ništa dobroga i ništa u skladu s najavama iz kampanje. Ovo je jedan od najlošijih dokumenata koji je izašao iz Vlade, a svakako iz Ministarstva financija«, kazala je u četvrtak na konferenciji za novinare predsjednica HDZ-a Jadranka Kosor komentirajući Vladine smjernice za izradu proračuna za 2012. Prema njezinu mišljenju, smjernice pokazuju da Kukuriku koalicija u kampanji nije govorila o svom stvarnom programu jer ga nije imala.

»Povećanjem PDV-a doći će do porasta svih cijena i to će najviše udariti one koji najteže žive«, dodala je Kosor, koja je teško razumljivom nazvala uvođenje međustope za dječju hranu. »Postavlja pitanje što je to dječja hrana. Djeca jedu sve – dakle i meso, i krumpir, i voće, i povrće, i kruh. Što se tiče masti i ulja, nejasno je odnosi li se to i na margarin, a i svaka domaćica zna da i u kruhu ima masti i ulja. Postavlja se pitanje što nam Vlada poručuje, no izvjesno je da će nastati povećanje cijena svega onoga što znači život svakidašnji«, rekla je Kosor.

Što se tiče rashoda za plaće, upozorila je da je neizvjesno kako bi se smanjivala sredstva za zaposlene te što bi to značilo. »Znači li to smanjenje zaposlenih, otpuštanja ili će se ići na pokušaj raskidanja kolektivnih ugovora«, upitala je Kosor, dodavši kako nije istina da će oko 700.000 ljudi dobiti veću plaću jer će to biti tek mrvice.

HDZ-ova zastupnica i bivša ministrica financija Martina Dalić ustvrdila je da Vladine smjernice donose preveliku intervenciju u porezni sustav koja je nepotrebna, jer nije dobro uravnotežena s rashodovnom stranom i koja će stoga imati loše ekonomske posljedice. Budući da u Vladinim smjernicama nema rashodovne strane, ustvrdila je kako to znači da je Vlada još nije domislila.

Pohvalila je što Vlada smjernicama predviđa smanjivanje deficita, iako će se tek vidjeti hoće li do toga doći, dok će indeksacija mirovina donijeti tek malen porast mirovina.

»Cijene su u drugoj polovini prošle godine rasle vrlo malo – 0,3 posto, a plaće oko 1 posto, pa će taj koeficijent indeksacije biti malen – oko 0,7 posto«, rekla je Dalić. Osvrnuvši se na najavu smanjivanja stope zdravstvenog osiguranja, Dalić je kazala da će utjecaj te mjere na proračun ovisiti o položaju Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, o čemu, kako je upozorila, smjernice ništa ne govore.

Potpredsjednik HDZ-a i bivši ministar financija Ivan Šuker poručio je da predstoji najveći socijalni udar na hrvatske građane.

»Car je gol. Povećanje stope PDV-a za dva posto je veće opterećenje nego što su kvazimeđustope i uvođenje drugačijeg oporezivanja u porezu na dohodak. Ništa novo, već viđena priča, samo drugačiji svirači i teško hrvatskim građanima«, kazao je Šuker, koji smatra da Vlada nema model za smanjivanje proračuna za šest milijardi. »Obmanjivali su hrvatsku javnost i nemaju snage provesti strukturne reforme«, zaključio je Šuker.

RPŽ/V