Zagreb – Jednoglasnim izborom Borisa Šprema za predsjednika konstituiran je 7. saziv Sabora. Za Šprema je glasovalo svih 130 zastupnika prisutnih na sjednici. Nakon izbora članova Mandatno izbornog povjerenstva, na čelo kojeg je imenovana Gordana Sobol, te polusatne stanke, Sabor je jednoglasno prihvatio izvješće MIP-a o provedenim izborima i imenovanju zastupnika koji su potom prisegnuli.
U sedmom sazivu Hrvatskog sabora sjedi 151 zastupnik. Potpredsjednici će biti Josip Leko, Nenad Stazić, HNS-ov Milorad Batinić te HDZ-ovi Jadranka Kosor i Vladimir Šeks.
Sjednicu je otvorio predsjednik Sabora na odlasku Luka Bebić koji je pozdravio sve prisutne. U svome obraćanju osvrnuo se na rad Sabora u protekle četiri godine. U tom se pogledu, nažalost, ne mogu iznijeti samo pohvalne ocjene rada šestog saziva Hrvatskoga sabora, pa su i neke kritike javnosti bile u cijelosti opravdane, poručio je Bebić. Razdoblje koje je iza nas ispunjava nas ponosom, jer smo u njemu, unatoč mnogobrojnim zaprekama i nedaćama na tom putu, ostvarili i dva strateška cilja koje smo si postavili zajedno s proglašenjem neovisnosti: zaključili smo pretpristupne pregovore i ušli NATO, rekao je. Čestitao je i zaželio uspjeh novom predsjedniku i saborskim zastupnicima.
Boris Šprem zahvalio je Bebiću na uspješnu vođenju Sabora i na povjerenju koje mu je dano. Naš je zadatak da u svakom trenutku imamo na umu najveće vredote zapisane u Ustavu. Moramo djelima pokazati da služimo građanima. Nadam se da nećemo imati previše prijepora u ovom sazivu te da će rasprave biti takve da će pridonijeti izlasku iz krize i rješenju, kazao je Šprem. Jedna od prvih odluka Sabora, kazao je, bit će raspisivanje referenduma za ulazak u EU. Svim je zastupnicima zaželio puno uspjeha u radu.
Na konstituirajućoj su sjednici najviši državni dužnosnici, među kojima su predsjednik Republike Ivo Josipović i premijerka na odlasku Jadranka Kosor te mandatar Zoran Milanović. Sjednicu kao gosti prate i predstavnici sudske vlasti, akademske i vjerskih zajednica, sindikata i udruga te dosadašnji predsjednici Hrvatskoga sabora.
Vladajuću većinu (SDP, HNS, IDS i HSU) čini 80 zastupnika, a potporu će joj davati i osam zastupnika nacionalnih manjina. Oporbu u Saboru čini 47 zastupnika iz HDZ-a zajedno s partnerima iz HGS-a i DC-a, po šest iz Hrvatskih laburista i HDSSB-a, dva zastupnika s nezavisne liste Ivana Grubišića te po jedan iz HSS-a i HSP-a dr. Ante Starčević.
Sabor bi poslijepodne odmah trebao početi s radom na izvanrednoj sjednici. Na njoj bi zastupnici trebali izglasovati izmjene Zakona o Vladi koje će Kukuriku koaliciji omogućiti da poveća broj ministarstava, ukine funkcije državnih tajnika i vrati zamjenike ministara. Izvanredna sjednica nastavit će se i u petak, kada će mandatar Zoran Milanović Saboru predstaviti članove svoje vlade i njezin program te zatražiti glasovanje o povjerenju.
RPŽ/H