Vatikan – Papino je putovanje doživjelo veliki uspjeh, nada se sada ima pretvoriti u zbilju – istaknuo je nadbiskup grada Cotonou govoreći za Radio Vatikan o Papinu putovanju u Benin.
Pomirba, pravednost i mir, te su tri riječi bile geslo apostolskog pohoda Beninu, a one su ujedno veliki izazov ne samo za krajevnu Crkvu nego i za cijelu Afriku, uvjeren je nadbiskup Antoine Ganyé, predsjednik Beninske biskupske konferencije.
Papin je posjet bio vrlo veliki uspjeh za narod. Apostolsko nas putovanje poziva na istinsko prijateljstvo s Bogom, s ljudima i s nama samima. Poziva nas da istinski ljubimo Boga, da budemo dobri kršćani i da se međusobno volimo. Mi smo jako osjetljivi na ove tri vrijednosti: pomirba, pravednost i mir jer su duboko ukorijenjene u narodu – ustvrdio je nadbiskup Ganyé.
Na primjedbu da je Sveti Otac isticao pozitivna obilježja Afrike, poglavito nadu, odgovorio je da čvrsto vjeruje u afričku nadu. Bog će učiniti sve da nam pomogne, da pomogne našu vjeru u napredak. Narod je spreman učiniti sve da nada postane zbilja – istaknuo je nadbiskup.
Odgovarajući na primjedbu da su svi zadivljeni narodnim dočekom Pape, rekao je da su građani Benina, muslimani i sljedbenici tradicionalnoga afričkog vjerovanja, pripadnici svih religija izišli su na ulice dočekati Svetoga Oca, svi su željeli da ih Papa blagoslovi. Njegov je blagoslov vrlo važan za nas Afrikance – ustvrdio je nadbiskup.
Na upit o budućim plodovima već završenog apostolskog pohoda, rekao je da od svih svećenika zahtijeva da rade s narodom, s kršćanima i s pripadnicima drugih religija, kako bi vrijednosti – pomirba , pravednost i mir – mogle ući u život svih nas. Sada započinje pravi rad jer je narod svjestan koliko su važne te vrijednosti. Stoga, moramo sada raditi sa svim kršćanima da svi budu misionari za one koji još nisu kršćani – zaključio je nadbiskup Antoine Ganyé.
Na polasku iz Benina Sveti je Otac istaknuo srdačni doček beninskog naroda. Nikada nisam vidjela toliko naroda na ulicama kad je dolazio neki državnik. Ostala sam zadivljena kad sam vidjela da je Božji glasnik uspio pokrenuti cijeli narod. Nisu ga čekali samo kršćani nego i sve beninsko stanovništvo. Cijeli je narod bio obradovan posjetom glasnika Božjega, Kristova vikara, a to je bio veličanstven događaj prave evangelizacije. Papa je došao među nas da nam govori o Božjoj ljubavi, u nama je pobudio osjećaj odgovornosti. Crkva u Africi zaista čini mnogo, ali se mora još više činiti da se ostvari Papina poruka – ustvrdila je časna sestra Lenie Dochamou, glavna tajnica Beninskog caritasa.
Može li Papina poruka utjecati na veće zauzimanje vjernika laika? Čvrsto se nadam – odgovorio je otac Jean-Marie Guillaume, privremeni vrhovni poglavar Društva Afričke misije – a trebalo je ohrabriti vjernike laike da se u svakodnevnom životu zauzimaju za pravednost, mir i pomirbu, za uspostavu odnosa između raznih etničkih skupina – istaknuo je misionar i dodao:
Kršćani moraju biti zauzetiji i u politici jer valja preispitati mnoga toga, primjerice pravednu raspodjelu državnih dobara. A na upit što ostaje iza Papina posjeta, odgovorio je da ostaje obnovljena nada i neustrašivo koračanje naprijed. Papa je ostavio izazov da i nadalje budemo svjedoci evanđelja, da se zauzimamo za pomirbu između raznih naroda u državi – ustvrdio je otac Jean-Marie Guillaume.
Na Papin posjet Beninu osvrnuo se i otac Leopold Molena, ravnatelj formacijskog centra u gradu Cotonou, rekavši kako želi da Crkva u Beninu i cijeloj Africi smogne snage za hrabro prihvaćanje i svjedočenje evanđelja, te da ne gubi nadu u bolju budućnost. Papa je stavio Benin pred nove izazove, a glavni su redovnički život, siromaštvo i obitelj. Kršćanska je obitelj poseban i vrlo uzvišen ideal. Uvjeren sam da se želi prihvatiti taj ideal, ali on je još daleko od zbilje – ustvrdio je otac Molena.
Na primjedbu da je Sveti Otac pozvao afričke državnike da ne kradu budućnost svojih naroda, odgovorio je franjevac Bezgrešne fra Jean-Rafaël Tonoudji, član komunikacijskog odbora za Papin posjet. Crkva se neumorno zauzima za mir u Africi. Svjetske sile često varaju govoreći da dolaze donijeti mir, a zapravo dolaze radi krađe. To je poznato svima, ali nitko ne želi o tome govoriti. Papa je vjesnik mira, došao je u Afriku donijeti Kristov mir, njegova nas poruka tješi i potiče nadu da će mir postati zbilja kad evanđelje ovlada srcima ljudi – istaknuo je franjevac.
Na upit o učincima Papina posjeta, odgovorio je također franjevac Alfonso Bruno, rekavši da će se narod približiti Rimu i da će još više osjećati univerzalni autoritet pape Benedikta XVI. A ja bih želi da se kršćani koji su napustili Katoličku crkvu i pristupili raznim sektama ponovno vrate u Crkvu, koju je Krist utemeljio na stijeni Šimunu Petru – zaključio je franjevac Bruno.
RPŽ/RV